Reklama

Maszyny do zadań specjalnych

Największe, najszybsze, najnowocześniejsze. Mechaniczne giganty, które na co dzień mierzą się z najtrudniejszymi wyzwaniami, jakie stawia przed nimi człowiek i natura. Oto wyjątkowe maszyny do wyjątkowych zadań.

Latają, drążą, podnoszą, pływają... To superherosi świata maszyn, którym niestraszne są nieprzychylna pogoda i ciężkie warunki pracy. Tak naprawdę wykonają za człowieka każdą, nawet najbrudniejszą robotę. Poznaj osiem niezwykłych maszyn, bez istnienia których nasz świat na pewno wyglądałby diametralnie inaczej.

Trzy "krety" wykopią metro

W Polsce nie brakuje wyzwań, jakim sprostać mogą jedynie maszyny do zadań specjalnych. Obecnie najsławniejszymi urządzeniami są bez wątpienia trzy tarcze TBM EPB.

Pod tą tajemniczą nazwą kryją się, sprowadzone z Niemiec do Warszawy, maszyny, które czeka wykopanie 6 kilometrowego odcinka drugiej linii stołecznego metra.

Trzy identyczne urządzenia jednocześnie rozpoczną pracę na początku przyszłego roku i będą działać aż do zakończenia inwestycji (planowanego na 2013 rok). Ogromne tarcze o średnicy ponad 6 metrów zostały wykonane na specjalne zamówienie - z uwzględnieniem budowy geologicznej Warszawy.

Reklama

To sprawia, że nie straszne im będzie drążenie tunelu w grząskim terenie pod Wisłą lub w twardych skałach.

Jedna tarcza to urządzenie, które wraz z częścią drążącą mierzy ponad 90 metrów długości.

Dzięki temu będzie możliwe kopanie i usuwanie ziemi bez przerw w pracy maszyny. Ogromna moc urządzeń sprawi, że będą osiągać one wynik od 10 do 15 metrów na dobę. A co najważniejsze, tarcze zostały tak zaprojektowane, że samodzielnie ułożą kolejne pierścienie tunelu metra!

Zielony olbrzym

Z dala od szumu medialnego wokół trzech warszawskich "kretów" na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Turów od 2007 roku dzielnie pracuje koparka KWK-910 do utworów trudnourabialnych. Pod mało wdzięczną nazwą kryje się moc ponad 3670 KM i 16 ton wagi!

Głównym zadaniem zielonego olbrzyma jest przewiercanie twardego podłoża, broniącego dostępu do pokładów węgla brunatnego. Nim bowiem nastała jego era, tradycyjne koparki nie radziły sobie z rozbijaniem skał.

To spowalniało pracę kopalni i stąd narodził się pomysł skonstruowania maszyny, która stawi czoła trudnemu gruntowi.

Zaprojektowania i zbudowania urządzenia podjęli się polscy przedsiębiorcy. Dzięki ich wytężonej pracy powstała koparka do zadań specjalnych. Na uwagę zasługują przede wszystkim noże wykonane z głęboko hartowanej stali. Potrafią one rozbić każdą skałę.

A do tego wszystkiego bezlitosny dla kamieni kolos jest przyjazny dla człowieka - kabina sterująca jest klimatyzowana, wyciszona i pyłoszczelna. Zielony olbrzym to cacko, które śmiało może stanowić wzór dla światowej technologii górniczej. I co najważniejsze, to w całości polski wzór.

Wodny bombowiec

Firestorm to największy z dotychczas zbudowanych wodnopłatowców. Niezastąpiony w walce z pożarami szalejącymi na ogromnych powierzchniach.

W ciągu zaledwie 25 sekund ten "bombowiec" potrafi zalać powierzchnię trzech boisk do gry w futbol amerykański 27 tys. litrów wody.

Latające ostrze

"Ostrze" Sikorski S64 to najwyżej latający podnośnik na świecie. Doskonale sprawdził się też w akcji ratowniczej prowadzonej w górskich miasteczkach w stanie Kolorado.

Najbardziej fascynuje jednak jego nietypowy kształt.

Sześcionożna łódź

Pracujący głównie w stoczniach Atlas nazywany jest "chodzącym okrętem". Ma 6 specjalnych odnóży, które pozwalają mu unosić siebie, a także inne statki ponad powierzchnię wody.

Dzięki temu z okrętu przekształca się w stabilną platformę niezbędną przy prowadzeniu prac na niewielkiej głębokości, np. podczas budowania farm wiatrowych.

Przebieranki w powietrzu

V-22 Osprey (Rybołów) to jedyny na świecie śmigłowiec wielozadaniowy, który może być przekształcony w samolot.

W zaledwie 12 sekund maszyna rozwija prędkość do 565 km/h! Sprosta nawet takiemu wyzwaniu, jak wsparcie plutonu amerykańskich marines, którzy wkraczają na teren wroga.

Koparka, która zimy się nie boi

Podczas niedawnej zimy stulecia w Wielkiej Brytanii potężna koparka Gnasher pracująca w jednej z brytyjskich kopalni soli bez przerwy wydobywała minerał, dzięki któremu można było utorować zablokowane przez śnieg i lód drogi.

Tej koparki nic nie zatrzyma.

Pomieści wszystko

Bieługa to największy latający samolot transportowy na świecie. Ma ponad 1400 m3 powierzchni, a jego ładunek może ważyć nawet 47 ton.

Nazwę zawdzięcza uderzającemu podobieństwu do jednej z największych ryb słodkowodnych.

Poznaj inne supermocne maszyny, którym niestraszne są najtrudniejsze wyzwania! Oglądaj "Maszyny do zadań specjalnych" od 6 sierpnia, w każdą sobotę o godzinie 21.00 na kanale Discovery Science.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy