Mech przetrwał na Antarktydzie dwa miliony lat. Odkrycie sukcesem polskich naukowców

To może być jeden z najstarszych żyjących organizmów odkrytych na Ziemi. Ten gatunek mchu może mieć nawet dwa miliony lat i przetrwał na Antarktydzie. Udało się to udowodnić polskim naukowcom.

Ten mech przetrwał na Antarktydzie co najmniej dwa miliony lat.
Ten mech przetrwał na Antarktydzie co najmniej dwa miliony lat.123RF/PICSEL

Polscy naukowcy z opublikowali wyniki badań jednego z gatunków , który został znaleziony na Antarktydzie. Na łamach czasopisma wykazali, że przetrwał on co najmniej dwa miliony lat.


Mchy stanowią jeden z najważniejszych elementów fauny roślinnej, która znajduje się na Antarktydzie. Od dawna wiadomo, że te niezwykłe rośliny mają wyjątkowe cechy pozwalające im przetrwać w najtrudniejszych warunkach.

Mchy to żywe organizmy, które są w stanie przetrwać nawet pod wieczną zmarzliną / zdjęcie dr Michał Ronikier z Instytutu Botaniki PAN w Krakowiemateriały prasowe

Kiedy zostały znalezione na Antarktydzie naukowców nurtowało pytanie:? Naukowcy zaczęli zbierać próbki mchu i zaproponowali nowatorską metodę badań opartych o tzw. biogeografię molekularną analizującą geny roślin. I mieli szczęście -. Przed laty zebrał je ale dopiero niedawno można było je dokładnie przebadać wykorzystując badania molekularne. I wtedy stało się jasne - antarktyczne mchy mogą mieć nawet dwa miliony lat.

Kamienie na Antarktydzie porasta mech, który może pamiętać czasy epoki lodowcowej / zdjęcie: dr Michał Ronikier z Instytutu Botaniki PAN w Krakowiemateriały prasowe

Polski zespół badawczy ustalił, że mech ten mógł występować na obszarze Antarktyki przez szereg okresów zlodowaceń - być może nawet przez cały czwartorzęd. To oznacza, że może sobie liczyć dwa miliony lat. Jako jedyny przetrwał kolejne ocieplenia i ochłodzenia Antarktydy.
- - mówi specjalnie dla GeekWeek . Jego zdaniem odkrycie polskich naukowców daje odpowiedź na pytanie, które od dawna intrygowało specjalistów od Antarktydy.

Jednym z najbardziej intrygujących problemów było to, czy cokolwiek mogło przetrwać na tym kontynencie i czy przypadkiem mchy to nie są "niedawni imigranci". Nam pierwszym udało sie wykazać, że przynajmniej niektóre z tych mchów to nie są niedawni przybysze, ale są tam od bardzo dawna.
specjalnie dla GeekWeek dr Michał Ronikier z Instytutu Botaniki PAN w Krakowie

Odkrycie polskich naukowców ma bardzo ważne znaczenie, aby móc ocenić wpływ zmian klimatu na rośliny.  - - dodał dr Ronikier.

Polski zespół na razie nie planuje wyprawy na Antarktydę, ale zapowiada dalsze badania na podstawie już posiadanego materiału.

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas