Reklama

Miewasz migreny? Już wkrótce naukowcy mogą mieć dla ciebie dobrą wiadomość

Migreny to rodzaj nawracającego bólu głowy, występujący zazwyczaj w stopniu umiarkowanym do bardzo silnego. Zdarza się, że poprzedzają go inne objawy, które mogą też mu towarzyszyć. Są to nudności, zmęczenie i zaburzenia sensoryczne (znane jako aura). Migreny trwają przeważnie kilka godzin, są jednak pacjenci, którzy odczuwają je znacznie dłużej, nawet przez parę dni, do tygodnia.

Wciąż niewiele wiadomo na temat tego schorzenia - uważa się, że dotyka około 12 procent populacji, zwłaszcza kobiet, z czego 1 lub 2 proc. populacji doświadcza migren przewlekłych. W walce z nimi pomagają środki przeciwbólowe, a w zmniejszeniu częstotliwości ich występowania może pomóc unikanie niektórych czynników wyzwalających. W sprawie migren wciąż pozostaje wiele niewiadomych, z pewnością warto więc poszukiwać odpowiedzi na nurtujące nas pytania i wątpliwości.

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles przeprowadzili nowe badanie, które wydaje się pierwszym, jakie bada mózgi osób cierpiących na migrenę przy użyciu rezonansu magnetycznego o bardzo wysokiej rozdzielczości, znanego jako 7T MRI.

Reklama

Przeskanowali oni mózgi 20 pacjentów cierpiących na migreny, z których 10 doświadcza migren przewlekłych, a pozostałe 10 migren epizodycznych bez aury. Dodatkowo przyjrzeli się także mózgom 5 zdrowych osób.

Wyniki badań są zaskakujące, choć nie przynoszą jednoznacznych odpowiedzi

Wyniki wykazały powiększone przestrzenie okołonaczyniowe widoczne w środku półowalnym pacjentów w obu grupach migrenowych. Tego typu przestrzenie znajdują się w pobliżu naczyń krwionośnych w niektórych częściach ciała, w tym mózgu. Najbardziej były widoczne we wspomnianym już środku półowalnym, czyli centralnym obszarze istoty białej mózgu. Stwierdzono też, że obecność tych przestrzeni była powiązana ze zmianami w istocie białej, ale nie wykazano znaczącej różnicy w kwestii powagi zmian u osób z migrenami i bez nich.

Wyniki badań mają być przedstawione na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America (RSNA).

Powiększone przestrzenie okołonaczyniowe zostały już wcześniej powiązane z innymi dolegliwościami neurologicznymi, takimi jak demencja. Zespół badaczy twierdzi jednak, że po raz pierwszy tego typu zmiany zostały zaobserwowane w tym konkretnym regionie mózgu u osób cierpiących na migrenę. Mimo to zaznaczają, że implikacje tego, co znaleźli, są niepewne. Nie wiadomo, dlaczego przestrzenie mogą się pojawiać u osób cierpiących na bóle głowy. Nie jest też jasne, czy występują one w wyniku migren, czy odgrywają określoną rolę w ich wywoływaniu.

Ten nowy rodzaj badań może przynieść nowe wskazówki w kwestii testów diagnostycznych i leczenia migreny. Jak mówią badacze, może nawet pomóc w opracowaniu spersonalizowanych sposobów diagnozowania oraz leczenia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama