Myślimy na różnych częstotliwościach

Gdy się rozumiemy, mówimy czasem, że nadajemy na tych samych częstotliwościach. To stwierdzenie nie dotyczy jednak naszego mózgu. Najnowsze badania naukowe pokazują bowiem, że różne rejony mózgu kontaktują się ze sobą przy pomocy sygnałów różnej częstotliwości.

Myślenie ma przyszłość. Niezależnie od tego, jakiej częstotliwości używamy
Myślenie ma przyszłość. Niezależnie od tego, jakiej częstotliwości używamy© Panthermedia

Wygląda na to, że dzięki rozdzieleniu różnych "kanałów komunikacyjnych" na różne częstotliwości, mózg zabezpiecza się przed ewentualną blokadą najbardziej przeciążonych połączeń nerwowych. Zapewnia, że sygnały mogą przenosić się bez przeszkód, wzajemnie się nie zakłócając.

By i oko widziało, i noga potrafiła kopnąć

Odkryto to podczas badań 43 osób z pomocą techniki magnetoencefalografii (MEG), w której rejestracja pola magnetycznego wytworzonego przez mózg umożliwia analizę jego elektrycznej aktywności. Okazało się, że na przykład rejony uczestniczące w zapamiętywaniu porozumiewają się sygnałami o częstości 5 Hz.

Obszary mózgu odbierające bodźce zmysłowe i sterujące ruchami ciała, komunikują się z kolei przy pomocy sygnałów o częstości od 32 Hz do 45 Hz. Inne rejony mózgu "posługują" się zaś sygnałami o częstotliwości od 8 Hz do 32 Hz.

Wyraźnie widać, że mózg ma listę dostępnych częstotliwości i tak je rozdziela, by i oko widziało, i noga potrafiła kopnąć. A przy okazji i lewica wiedziała, co robi prawica.

RMF24.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas