Myśliwy, a może plotkarz? Co mówi o tobie twoje przeglądanie Wikipedii

W ostatnich latach badania nad zachowaniami użytkowników w sieci zyskały na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście eksploracji wiedzy i zaspokajania ciekawości. Nowe analizy przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii, obejmujące blisko 500 tys. osób z 50 krajów, rzucają nowe światło na to, jak różne czynniki wpływają na nasze poszukiwanie informacji online.

Jak korzystasz z Wikipedii? To wiele o tobie mówi
Jak korzystasz z Wikipedii? To wiele o tobie mówi123RF/PICSEL

Badanie z 2020 roku z udziałem 149 uczestników wykazało, że można wyróżnić dwa główne typy poszukiwaczy informacji: plotkarza i łowcę. Nowe badanie potwierdza te dwie kategorie oraz wprowadza nową - tancerza, wyjaśniając przy okazji, jak czynniki typu nastrój, poziom wykształcenia, płeć, tło kulturowe i społeczno-ekonomiczne, wpływają na nasze poszukiwanie informacji online.

Dani Bassett z Uniwersytetu Pensylwanii wyjaśnia, że plotkarz to "osoba, która uwielbia nowości i chętnie skacze z tematu na temat", podczas gdy łowca to "bardziej zorientowany na cel badacz, który stara się rozwiązać problem lub wypełnić lukę w wiedzy", tancerz natomiast "przemieszcza się po ścieżkach informacji, łącząc różne dziedziny wiedzy w kreatywny sposób". 

Styl przeszukiwania a podejście do nauki

Badanie ujawnia też, że wzorce przeszukiwania w krajach o wyższej edukacji i równości płci mocno różnią się od tych z miejsc, gdzie występują większe nierówności społeczne. W krajach z większą nierównością, zwłaszcza w obszarze dostępu do edukacji, użytkownicy przeszukiwali Internet z bardziej skoncentrowanym celem, podczas gdy w krajach o większej równości ich przeszukiwania były bardziej rozległe i różnorodne. To odkrycie może mieć istotne znaczenie przy projektowaniu narzędzi edukacyjnych dostosowanych do specyfiki różnych kultur.

Do tego badania wskazują, że różne style przeszukiwania mogą wpływać na sposób, w jaki uczniowie zdobywają wiedzę. Bassett zauważa, że "dziecko z ciekawością w stylu łowcy może mieć trudności, jeśli będzie oceniane przy użyciu metod preferujących styl plotkarza". Zrozumienie tych różnic może pomóc dostosować edukację do indywidualnych ścieżek uczenia się. Ponadto, rzucają nowe światło na to, jak zmiany w nastroju czy porze dnia mogą wpływać na styl przeszukiwania. Na przykład, możliwe jest, że użytkownicy są bardziej "łowczy" rano, a wieczorem skłaniają się ku stylowi "plotkarza".

Potencjał dla badań nad sztuczną inteligencją

Nowe badania otwierają również nowe kierunki badań w obszarze sztucznej inteligencji i jej zdolności do rozumienia i reagowania na różne style przeszukiwania. Jak zauważył Shubhankar Patankar, doktorant na Uniwersytecie Pensylwanii, "wprowadzenie pojęcia ciekawości do systemów AI jest coraz ważniejszym obszarem badań".

Badania te pokazują, że style przeszukiwania są kształtowane przez wiele czynników, co pozwala na lepsze zrozumienie, jak różne kultury angażują się w zdobywanie wiedzy. Wikipedia, jako platforma wolna od reklam i komercyjnych impulsów, stanowi idealny model do badania naszych zachowań związanych z ciekawością.

Wikipedia jest bardzo wyjątkowym miejscem w Internecie. Zadaje to pytanie, na ile jesteśmy w stanie kontrolować, dokąd prowadzi nas nasza ciekawość w sieci
podsumowuje David Lydon-Staley, współautor badań.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Gamingowa transformacja
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas