Myśliwy, a może plotkarz? Co mówi o tobie twoje przeglądanie Wikipedii
W ostatnich latach badania nad zachowaniami użytkowników w sieci zyskały na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście eksploracji wiedzy i zaspokajania ciekawości. Nowe analizy przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii, obejmujące blisko 500 tys. osób z 50 krajów, rzucają nowe światło na to, jak różne czynniki wpływają na nasze poszukiwanie informacji online.
Badanie z 2020 roku z udziałem 149 uczestników wykazało, że można wyróżnić dwa główne typy poszukiwaczy informacji: plotkarza i łowcę. Nowe badanie potwierdza te dwie kategorie oraz wprowadza nową - tancerza, wyjaśniając przy okazji, jak czynniki typu nastrój, poziom wykształcenia, płeć, tło kulturowe i społeczno-ekonomiczne, wpływają na nasze poszukiwanie informacji online.
Dani Bassett z Uniwersytetu Pensylwanii wyjaśnia, że plotkarz to "osoba, która uwielbia nowości i chętnie skacze z tematu na temat", podczas gdy łowca to "bardziej zorientowany na cel badacz, który stara się rozwiązać problem lub wypełnić lukę w wiedzy", tancerz natomiast "przemieszcza się po ścieżkach informacji, łącząc różne dziedziny wiedzy w kreatywny sposób".
Badanie ujawnia też, że wzorce przeszukiwania w krajach o wyższej edukacji i równości płci mocno różnią się od tych z miejsc, gdzie występują większe nierówności społeczne. W krajach z większą nierównością, zwłaszcza w obszarze dostępu do edukacji, użytkownicy przeszukiwali Internet z bardziej skoncentrowanym celem, podczas gdy w krajach o większej równości ich przeszukiwania były bardziej rozległe i różnorodne. To odkrycie może mieć istotne znaczenie przy projektowaniu narzędzi edukacyjnych dostosowanych do specyfiki różnych kultur.