Największe jezioro regionu zmieniło kolor. NASA uchwyciła zdjęcia z kosmosu

W największym jeziorze słodkowodnym Kalifornii o nazwie Clear Lake wystąpiło niecodzienne zjawisko. Satelita Landsat 9 należący do NASA wykonał zdjęcia zbiornika z kosmosu i można na nich zobaczyć, że jezioro zmieniło kolor na jasnozielony. To problem, który budzi poważne obawy związane ze środowiskiem.

 

Clear Lake to ogromny zbiornik wodny i największe jezioro słodkowodne znajdujące się w Kalifornii. Położone jest ono około 200 km na północ od San Francisco i zajmuje powierzchnię aż 176 km kwadratowych. To najstarsze jezioro w Ameryce Północnej, którego wiek szacuje się na 500 tys. lat. Niestety doszło tam do dużej anomalii.

Zdjęcia satelitarne NASA ujawniają zmiany koloru jeziora Clear Lake

Jezioro Clear Lake, które słynie z bardzo czystej wody (stąd też nazwa zbiornika), zamieniło się w jasnozielony obszar. Widać to doskonale na zdjęciach satelitarnych, które zrobiono z kosmosu. W tym celu wykorzystano instrument obrazujący OLI-2 (Operational Land Imager-2) umieszczony na satelicie Landsat-9 należącym do NASA.

Reklama

Na zdjęciu satelitarnym, które widać w artykule, można zobaczyć, że Clear Lake zamieniło się w jasnozielony zbiornik. Jest to spowodowane zakwitem glonów. Dokładnie chodzi o sinice, znane również jako niebiesko-zielone algi. Rozwijają się one bardzo szybko podczas odpowiednich warunków, gdy mają dużo składników odżywczych, w tym fosforu oraz azotu.

Naukowcy bardzo zaniepokojeni sytuacją jeziora

Wspomniany zakwit glonów w Clear Lake jest bardzo niepokojący. Naukowcy twierdzą, że to duże zagrożenie dla środowiska naturalnego, które występuje w regionie.

Środowisko zbiornika Clear Lake jest bogate w różne gatunki ryb. Jezioro przyciąga również wiele gatunków ptaków, w tym kaczek, pelikanów oraz bielików. Namnażające się tam glony stanowią problem ze względu na wytwarzanie toksyn, które są szkodliwe dla zwierząt.

Jezioro Clear Lake cierpi z powodu zakwitu glonów regularnie. Występują tam ciepłe wody znajdujące się na niewielkich głębokościach, co stwarza dobre warunki do namnażania sinic. Niestety problem spowodowany jest również w dużym stopniu przez człowieka. W tym przez ścieki, co powoduje występowanie większych ilości związków stanowiących pożywkę dla alg.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jezioro | algi | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy