NASA otwiera się na zwiedzających. Trwa budowa immersyjnego centrum kosmicznego Gateway

Nazwa nawiązująca do bazy kosmicznej, jaka powstać ma na orbicie Księżyca i posłużyć jako przystanek dla astronautów wybierających się w dalszą podróż, np. na Marsa, nie jest tu przypadkowa.

Nazwa nawiązująca do bazy kosmicznej, jaka powstać ma na orbicie Księżyca i posłużyć jako przystanek dla astronautów wybierających się w dalszą podróż, np. na Marsa, nie jest tu przypadkowa.
Trwa budowa immersyjnego centrum kosmicznego NASA Gateway - Kennedy Space Center /materiały prasowe

Zanim baza Gateway znajdzie się na orbicie naszego satelity, NASA otworzy inną stację o takiej nazwie, tyle że nie w kosmosie, ale na Ziemi. Amerykańska agencja kosmiczna poinformowała o planach budowy kompleksu turystycznego Gateway: The Deep Space Launch Complex na terenie swojego portu kosmicznego na Florydzie, dzięki któremu każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej o eksploracji kosmosu.

NASA ma nadzieję, że ziemski Gateway rzuci więcej światła na prywatny i publiczny sektor kosmiczny, otwierając się na zwiedzających żądnych informacji o nowych misjach, statkach i planach kolonizacji kosmosu. Obiekt nie będzie jednak zdaniem agencji klasycznym muzeum, ale wielopoziomową atrakcją, oferującą ponad 4,5 tys. metrów kwadratowych wyjątkowych doświadczeń.

Reklama

Odwiedzający zaraz po wejściu trafią na ogród rakietowy - podobny do słynnego Rocket Garden znajdującego tuż obok - pełen statków kosmicznych, które faktycznie były w kosmosie, a także pełnowymiarowych replik, podwieszanych pod sufitem i umożliwiających oglądanie okazów z każdej strony.

Na liście znajdują się m.in. pojazd kosmiczny Orion z misji Exploration Flight Test 1, który był w kosmosie w 2014 roku, inżynierski model kapsuły CST-100 Starliner od Boeinga czy pierwszy stopień rakiety SpaceX Falcon 9, który wyleciał w kosmos w 2016 roku, a w 2018 roku pełnił rolę bocznego członu rakiety Falcon Heavy, która wyniosła na orbitę Teslę Roadster. 

Na kolejnym piętrze znajdzie się 9-metrowa interaktywna ściana, wyświetlająca informacje na temat 40 kosmicznych satelitów i sond, prezentacja holograficzna pozwalająca dowiedzieć się więcej o Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba czy też sekcja pozwalająca poczuć się jak u progu portu kosmicznego, pełna realistycznych dźwięków i obrazów.

Nie zabraknie również możliwości wzięcia udziału w jednej z 4 dostępnych misji kosmicznych, tj. Cosmic Wonders, Daring Explorers, Red Planet i Uncharted Worlds, a to za sprawą immersyjnego kina 4D. Gateway: The Deep Space Launch Complex będzie gotowy na przyjęcie pierwszych gości już w marcu 2022 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | podbój kosmosu | misja kosmiczna | Gateway
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy