NASA otwiera się na zwiedzających. Trwa budowa immersyjnego centrum kosmicznego Gateway

Nazwa nawiązująca do bazy kosmicznej, jaka powstać ma na orbicie Księżyca i posłużyć jako przystanek dla astronautów wybierających się w dalszą podróż, np. na Marsa, nie jest tu przypadkowa.

Trwa budowa immersyjnego centrum kosmicznego NASA Gateway -  Kennedy Space Center
Trwa budowa immersyjnego centrum kosmicznego NASA Gateway - Kennedy Space Centermateriały prasowe

Zanim baza Gateway znajdzie się na orbicie naszego satelity, NASA otworzy inną stację o takiej nazwie, tyle że nie w kosmosie, ale na Ziemi. Amerykańska agencja kosmiczna poinformowała o planach budowy kompleksu turystycznego Gateway: The Deep Space Launch Complex na terenie swojego portu kosmicznego na Florydzie, dzięki któremu każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej o eksploracji kosmosu.

Odwiedzający Gateway już w marcu 2022 będą mogli poczuć się jak na misji kosmicznej - Kennedy Space Centermateriały prasowe

NASA ma nadzieję, że ziemski Gateway rzuci więcej światła na prywatny i publiczny sektor kosmiczny, otwierając się na zwiedzających żądnych informacji o nowych misjach, statkach i planach kolonizacji kosmosu. Obiekt nie będzie jednak zdaniem agencji klasycznym muzeum, ale wielopoziomową atrakcją, oferującą ponad 4,5 tys. metrów kwadratowych wyjątkowych doświadczeń.

Wraz z obszerną kolekcją współczesnych statków kosmicznych, Gateway oferuje możliwość eksplorowania przyszłości kosmicznych podróży w niedostępny wcześniej sposób. Poprzez immersyjną edukację, atmosferyczne efekty i kino 4D, goście doświadczą i poczują się, jakby faktycznie podróżowali w kosmos
czytamy na stronie projektu.

Odwiedzający zaraz po wejściu trafią na ogród rakietowy - podobny do słynnego Rocket Garden znajdującego tuż obok - pełen statków kosmicznych, które faktycznie były w kosmosie, a także pełnowymiarowych replik, podwieszanych pod sufitem i umożliwiających oglądanie okazów z każdej strony.

Na liście znajdują się m.in. pojazd kosmiczny Orion z misji Exploration Flight Test 1, który był w kosmosie w 2014 roku, inżynierski model kapsuły CST-100 Starliner od Boeinga czy pierwszy stopień rakiety SpaceX Falcon 9, który wyleciał w kosmos w 2016 roku, a w 2018 roku pełnił rolę bocznego członu rakiety Falcon Heavy, która wyniosła na orbitę Teslę Roadster.

Na kolejnym piętrze znajdzie się 9-metrowa interaktywna ściana, wyświetlająca informacje na temat 40 kosmicznych satelitów i sond, prezentacja holograficzna pozwalająca dowiedzieć się więcej o Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba czy też sekcja pozwalająca poczuć się jak u progu portu kosmicznego, pełna realistycznych dźwięków i obrazów.

Nie zabraknie również możliwości wzięcia udziału w jednej z 4 dostępnych misji kosmicznych, tj. Cosmic Wonders, Daring Explorers, Red Planet i Uncharted Worlds, a to za sprawą immersyjnego kina 4D. Gateway: The Deep Space Launch Complex będzie gotowy na przyjęcie pierwszych gości już w marcu 2022 roku.

Statki kosmiczne na wyciągnięcie ręki - Kennedy Space Centermateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas