Reklama

NASA wystrzeliła sondę Lucy. Na pokładzie ukryto wiadomość

16 października o godzinie 11:34 czasu polskiego NASA wystrzeliłą z powodzeniem sondę kosmiczną Lucy, która ma zbadać planetoidy trojańskie. Misja skupi się dokładnie na ośmiu obiektach i potrwa 12 lat. Dodatkowo Lucy zaniesie w przestrzeń kosmiczną specjalną wiadomość dla ludzi z przyszłości.

Zapowiadana od dawna misja NASA, której celem jest poznanie mechanizmów grupowania się asteroid, poprzez dokładne zbadanie ośmiu planetoid, zwanych trojańczykami, właśnie weszła w nowy etap.

Amerykanie za pomocą rakiety United Launch Alliance Atlas V 401 zdołali wystrzelić z Przylądka Canaveral sondę Lucy, mającą zebrać dane z ciał zgromadzonych w dwóch grupach krążących wokół Słońca po orbitach zbliżonych do orbity Jowisza.

Sonda Lucy i ukryta wiadomość od NASA dla przyszłych pokoleń

Co więcej pracownicy NASA postanowili umieścić na pokładzie sondy kapsułę czasu. W środku znajduje się specjalna tablicę, na której zapisano wiadomość dla przyszłych pokoleń ludzi.

Reklama

Na tablicy wyryto przemyślenia i kontemplację na temat kondycji ludzkiej rasy i naszej planety, napisane przez, jak to określiła NASA w oficjalnym przekazie, "wybitnych członków naszego społeczeństwa".

"To wskazówki, rady, słowa wiedzy, słowa niosące radość oraz inspirację dla tych, którzy mogą odczytać wiadomość w odległej przyszłości" - czytamy w oświadczeniu.

Pomysł ten ma być hołdem dla misji NASA Voyager 1 i Voyager 2, podczas których na pokładzie pojazdów wystrzelonych w kosmos również umieszczono wiadomości, choć nie dla ludzi, a mieszkańców innych planet.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Lucy dotrze do pierwszego celu w 2025. Misja ma potrwać 12 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Sonda | asteorida

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy