Naukowcy stworzyli najbardziej wodoodporną powierzchnię na świecie

Fińscy naukowcy opracowali najbardziej śliską powierzchnię na świecie. To "płynna" krzemowa warstwa zewnętrzna, która może zrewolucjonizować przemysł i... prace domowe.

Koniec zacieków na szybach? Kto wie, naukowcy mają pomysł!
Koniec zacieków na szybach? Kto wie, naukowcy mają pomysł!123RF/PICSEL

Sposób, w jaki woda przylega do powierzchni lub z niej spływa, ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia, w tym gotowanie, transport, optykę i setki innych technologii. Zespół badawczy w Finlandii, kierowany przez Robina Rasa z Uniwersytetu Aalto, przy wsparciu naukowców z Uniwersytetu w Jyväskylä, opracował zaś mechanizm powodujący spływanie kropel wody z powierzchni z niespotykaną dotąd skutecznością. Implementacja tego typu powierzchni przyszłości mogłoby usprawnić wiele prac domowych i przemysłowych, takich jak hydraulika, transport i przemysł samochodowy.

To przeczy prawom fizyki, ale...

Naukowcy stworzyli stałe powierzchnie krzemowe z "płynną" warstwą zewnętrzną, która odpycha wodę, powodując niezwykle efektywne spływanie się kropel wody. Pełni ona funkcję lubrykantu pomiędzy docelową powierzchnią a kropelkami wody i przy okazji podważa istniejące koncepcje dotyczące tarcia między powierzchniami stałymi a wodą, otwierając nową drogę do badania śliskości na poziomie molekularnym.

Nasza praca to pierwszy raz, kiedy ktoś przeszedł bezpośrednio do poziomu nanometrów, aby stworzyć molekularnie heterogeniczne powierzchnie
twierdzi Sakari Lepikko, główna autorka badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Chemistry.

Korzystając z nowej metody, zespołowi udało się stworzyć najbardziej śliską powierzchnię na świecie, która zdaniem badaczy może mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne są powierzchnie hydrofobowe - obejmuje to setki przykładów z życia codziennego i zastosowania przemysłowe.

Według autorów potencjalnymi zastosowaniami są takie kwestie, jak przenoszenie ciepła w rurach, odladzanie i zapobieganie zaparowaniu. Odkrycie pomoże także w mikrofluidyce, gdzie drobne kropelki muszą być płynnie przemieszczane, a także w tworzeniu samoczyszczących się powierzchni (może w końcu szyby prysznicowe, z których naprawdę nie trzeba będzie ściągać wody lub samochody bez wycieraczek?).

Nasz mechanizm to nowy sposób na zwiększenie mobilności kropel wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne
powiedziała Lepikko.

Warto tu przypomnieć, że naukowcy z Uniwersytetu Aalto mają doświadczenie w temacie i już wcześniej opracowali inne technologie hydrofobowe. W 2020 roku tworzyli pancerną powierzchnię superhydrofobową, czyli wysoce skuteczny materiał stosowany w placówkach medycznych, który zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii, wirusów i innych patogenów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas