Nie pij mnie, szkodzę zdrowiu. Nadchodzą ostrzegawcze etykiety na alkohol

Czy alkohol już niedługo dołączy do papierosów i będzie z daleka ostrzegał przed negatywnymi konsekwencjami łapania za kieliszek? Są takie plany, choć w najbliższym czasie nie tak poważne jak przerażające zdjęcia znane z tytoniu.

Na pewno chcesz to wypić? Szkodzi zdrowiu - etykiety ostrzegawcze na alkoholu
Na pewno chcesz to wypić? Szkodzi zdrowiu - etykiety ostrzegawcze na alkoholu

Alkohol szkodzi i ma dużo kalorii

Chociaż spożywanie alkoholu może prowadzić do równie poważnych konsekwencji co palenie papierosów, to jednak te drugie są zdecydowanie bardziej stygmatyzowane - wystarczy tylko spojrzeć na ich opakowania, które od wielu lat straszą "naocznymi" konsekwencjami.

Irlandia będzie jednak podobnie oznaczać alkohol i choć nie ma jeszcze mowy o zdjęciach przedstawiających poważne stany chorobowe, to krajowe władze chcą ostrzeżeń na etykietach oraz informacji o zawartości alkoholu w gramach.

Jak wyjaśnia irlandzki minister zdrowia, Stephen Donnelly (podpisał już stosowne regulacje, które będą obowiązywać od 2026 roku), chodzi o to, żeby konsumenci zdawali sobie sprawę z ryzyka spożywania alkoholu, a także przyjmowanych pod jego postacią kalorii.

Cieszę się, że jako pierwszy kraj na świecie podjęliśmy ten krok i wprowadziliśmy kompleksowe oznakowanie zdrowotne wyrobów alkoholowych. Nie mogę się doczekać, aż inne kraje pójdą za naszym przykładem
komentuje.

Na pewno chcesz to wypić? Szkodzi zdrowiu

Irlandczycy dowiedzą się z opakowań o zagrożeniach wynikających z picia alkoholu w ciąży, a także możliwych chorobach wątroby i nowotworach związanych z "napojami dla dorosłych".

Jak łatwo się domyślić, nie wszyscy są zadowoleni z takiego obrotu spraw i ambasador Włoch w Irlandii już jakiś czas temu nazwał te plany "totalnie nieproporcjonalnymi".

I z punktu widzenia kraju, w którym wino jest głównym przemysłem eksportowym, trudno się temu dziwić, ale zdrowie jest najważniejsze, a ostatnie badania nie pozostawiają złudzeń - nie ma bezpiecznych rodzajów czy ilości alkoholu i konsumenci powinni być o tym informowani.

Nie ma nic złego w ostrzeżeniach, chodzi o to, że ostrzeżenia powinny być proporcjonalne, a w tym przypadku, ponieważ mówisz o winie, mówienie, że picie alkoholu na butelce wina powoduje chorobę wątroby, jest całkowicie nieproporcjonalne
wyjaśnia swoje stanowisko Ruggero Corrias.
Odstraszanie ptaków to subtelna sztuka. Praca ochrony na lotnisku OrlyAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas