Nowe odkrycie. Egipskie grobowce ujawniają tajemnice sprzed wieków
Egipsko-włoska misja archeologiczna pracująca w okolicy mauzoleum Aga Chana w Egipcie dokonała nowego odkrycia. Odsłonięto 33 nieznane wcześniej grobowce, a wraz z nimi udało się poznać tajemnice pochowanych tam osób.
Mauzoleum Aga Chana III, jednego z imamów — szyickiego duchownego, mieści się na zachodnim brzegu Nilu w Asuanie w Egipcie. W jego okolicy od lat trwają badania archeologiczne.
Wykopaliska archeologiczne doprowadziły już do kilku ciekawych odkryć, m.in. kilka lat temu odsłonięto wykute w skale dwa grobowce z okresu późnego, poczyniono też wiele innych ustaleń. Teraz do zbioru tych znalezisk dołączają aż 33 dopiero co odkryte grobowce. Badaczom udało się już ujawnić wiele tajemnic związanych z życiem i śmiercią pochowanych tam niegdysiejszych mieszkańców tych terenów.
33 nowe grobowce odkryte w Asuanie w Egipcie. Badania mumii dały ciekawe wnioski
33 nieznane wcześniej badaczom grobowce rodzinne pochodzą z okresu późnego (747-332 lat p.n.e.) i grecko-rzymskiego (od 332 p.n.e. do IV w. n.e.). Archeolodzy ustalili już, że pochówki zawierają mumie i przedmioty związane z rytuałami pogrzebowymi.
Odkrycie daje nowy wgląd w historię regionu i choroby panujące w tamtych czasach. Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa poinformowało, że analiza antropologiczna wykazała, iż ok. 30-40 proc. zmarłych stanowiły niemowlęta, dzieci lub młodzież.
Odkryto zaskakujący pochówek w Egipcie. Dwa splecione ze sobą ciała
Szczególnie ciekawym znaleziskiem jest pochówek zawierający splecione szczątki osoby dorosłej i dziecka. Zmarli „skleili się” w jedno prawdopodobnie pod wpływem specyfików do balsamowania zwłok. Misja egipsko-włoska planuje przeprowadzić dalsze badania w celu ustalenia związku między obiema osobami oraz tego, co zostało użyte do konserwacji ich ciał. Na podstawie badań szczątków odnalezionych w grobowcach naukowcom udało się określić, na jakie choroby zapadali mieszkańcy Egiptu z tamtych czasów.
- Niektóre szczątki wykazują oznaki takich schorzeń jak anemia oraz chorób płuc i osteoporozy - powiedziała Patricia Piacentini, kierowniczka włoskiej części grupy archeologów i profesor egiptologii na Uniwersytecie w Mediolanie.
Egipskie grobowce dostarczyły archeologom nowych informacji
Same grobowce różnią się stylem architektonicznym - niektóre mają sklepione wejścia i otwarte dziedzińce, inne zaś są wykute bezpośrednio w skale, podobnie jak wspomniane odkryte przed laty dwa pochówki. Dr Ayman Ashmawy, kierownik Egipskiego Sektora Starożytności zauważył, że umiejscowienie nowych grobowców na terenie nekropolii w połączeniu z obecnością poszczególnych artefaktów sugeruje, że na tym obszarze pochowano klasę średnią mieszkańców Asuanu - rzemieślników, kupców, właścicieli sklepów i medyków.
Inne godne uwagi odkrycia obejmują pozostałości kolorowego kartonażu (trumna zawierająca mumię, malowana i zdobiona), formowane gliniane figurki, drewniane i kamienne trumny oraz stoły ofiarne. Misja będzie kontynuować prace na tym obszarze, próbując pogłębić wiedzę na temat tego ważnego stanowiska.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!