Nowe technologie piszą historię. To najstarsza na świecie kopalnia ochry

Wykorzystując współczesną naukę do analizy historii, Brandi L. MacDonald pomaga innym naukowcom rekonstruować żywy obraz przeszłości, wspierając pogłębianie wiedzy na temat ewolucji ludzkiej myśli i inteligencji na przestrzeni dziejów.

Znana jako wszechstronny pigment, w wielu społeczeństwach ochra ma znaczenie kulturowe, historyczne i duchowe
Znana jako wszechstronny pigment, w wielu społeczeństwach ochra ma znaczenie kulturowe, historyczne i duchowe123RF/PICSEL

W ramach najnowszych badań prowadzony przez niż zespół odkrył najstarszą kopalnię ochry na świecie i prześledził, w jaki sposób była rozprowadzana do okolicznych społeczności. Ochra to naturalny pigment wytwarzany z materiałów bogatych w żelazo. Jest jednym z najstarszych materiałów na Ziemi i od tysięcy lat była wykorzystywana przez ludzi.

Nowoczesna technologia w służbie historii

Znana jako pigment do malowideł naskalnych, ozdób symbolicznych oraz osobistych ornamentów, w wielu społeczeństwach ochra ma znaczenie kulturowe, historyczne i duchowe. Jej trwała obecność dostarcza więc badaczom cennych informacji w rozwój ludzkiej społeczności i ekspresji.

Zrozumienie, jak ci ludzie wydobywali, przetwarzali, transportowali i używali ochry, dostarcza wskazówek na temat wczesnych innowacji technologicznych i pomaga prześledzić historię ludzkiej kreatywności i symbolizmu
wyjaśnia MacDonald.

A jest to możliwe za sprawą proweniencji, czyli techniki archeologicznej, która pomaga zidentyfikować pochodzenie obiektów. W Laboratorium Archeometrii MURR Brandi L. MacDonald i jej współpracownicy stosują w tym celu analizę aktywacji neutronów, czyli metodę odkrywającą skład chemiczny artefaktów, a następnie porównują wyniki z obecnymi danymi, aby określić ich pochodzenie.

Odkrywanie tajemnic epoki kamienia

Co ciekawe, laboratorium jest połączone z najbardziej zaawansowanym uniwersyteckim reaktorem badawczym w kraju i w rezultacie jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie tego rodzaju badania mogą mieć miejsce i jedyne tego typu w Stanach Zjednoczonych.

Ten złożony i głęboko naukowy proces generuje unikalny podpis geochemiczny, który może ujawnić źródło, rozwój i historię materiału. W nowym badaniu wykorzystano próbki ochry z jaskini Lion Cavern i okolicznych społeczności w Eswatini, kraju w południowej Afryce. W ten sposób udało się odkryć najstarszą kopalnię ochry na świecie i prześledzić, w jaki sposób była ona rozprowadzana do okolicznych społeczności.

Pobieramy małe próbki artefaktów ochry i bezpiecznie je aktywujemy, eksponując na neutrony w rdzeniu reaktora. Gdy te radioaktywne materiały zaczynają się rozpadać, emitują charakterystyczne energie w postaci radioizotopów, które możemy mierzyć przy użyciu spektrometrii promieniowania gamma
wyjaśniają badacze.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Gamingowa transformacja
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas