Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem groźniejsze dla kobiet
Skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza nie są takie same dla każdego, bo jak pokazują badania zaprezentowane podczas European Respiratory Society International Congress, kobiety są w dużo gorszej sytuacji niż mężczyźni.
W ramach najnowszego badania naukowcy postanowili sprawdzić, jakie zmiany - bo nie mieli wątpliwości, że jakieś na pewno - pojawiają się w ludzkiej krwi po ekspozycji na spaliny diesla. Do udziału w badaniach zaproszono dziesięciu zdrowych niepalących ochotników, pięć kobiet i pięciu mężczyzn, którzy przez cztery godziny oddychali przefiltrowanym powietrzem i cztery godziny powietrzem zawierającym spaliny z silników Diesla w trzech różnych stężeniach: 20, 50 i 150 mikrogramów drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5) na metr sześcienny (z 4-tygodniową przerwą pomiędzy ekspozycjami).
Aktualne wytyczne Unii Europejskiej zakładają, że roczna wartość dopuszczalna dla drobnego pyłu zawieszonego PM2,5 nie powinna przekraczać 25 mikrogramów na metr sześcienny, ale w rzeczywistości w wielu miastach często występują znacznie wyższe wartości szczytowe, stąd takie właśnie stężenia badawcze. Dobę po każdej ekspozycji uczestnicy badania oddawali próbki krwi, a naukowcy przeprowadzali szczegółowe badania osocza z wykorzystaniem sprawdzonej metody zwanej wysokosprawną chromatografią cieczową (LC-MS).