Odkrycie w jednym z najgłębszych miejsc na Ziemi. Skomplikowane struktury

Rów Japoński jest jednym z najgłębszych miejsc na Ziemi, a co za tym idzie, panujące tam warunki są ekstremalne. Najnowsze badania tych głębin przyniosły jednak naukowcom intrygujące odkrycie. Dno Rowu Japońskiego pełne jest bowiem skomplikowanych struktur. To ślady życia.

Rów Japoński jest w pierwszej dziesiątce najgłębszych rowów Oceanu Spokojnego.
Rów Japoński jest w pierwszej dziesiątce najgłębszych rowów Oceanu Spokojnego.NASA, National Geophysical Data Center, NOAA/ETOPO1, Global Relief ModelWikimedia Commons

Miejsce, gdzie panują jedne z najtrudniejszych warunków do życia na Ziemi

Rów Japoński to jedno z najgłębszych miejsc na Ziemi. Jego maksymalna głębokość sięga ok. 9000 metrów. Jest on położony w zachodniej części Oceanu Spokojnego, na wschód od wybrzeży Japonii i wchodzi w skład ognistego pierścienia Pacyfiku. Ciągły ruch płyt w strefie subdukcji związanej z Rowem Japońskim jest jedną z głównych przyczyn tsunami i trzęsień ziemi w północnej Japonii.

Rów Japoński charakteryzuje się skrajnym ciśnieniem, niską temperaturą i całkowitą ciemnością. Warunki panujące na dnie są niezwykle ekstremalne. Formacja ta jest obiektem zainteresowania m.in. geologów i biologów, którzy badają globalne procesy tektoniczne oraz ekosystemy głębinowe.

Skomplikowane struktury tysiące metrów pod powierzchnią oceanu

Mimo aspektów wpływających na fakt, że w Rowie Japońskim panują jedne z najtrudniejszych warunków do życia na Ziemi, naukowcy odkrywają tam niezwykłe formy życia, które przystosowały się do funkcjonowania w tak surowym środowisku. Badania dna Rowu Japońskiego prowadzone przez zespół naukowców z Austrii, Francji, Japonii i Szwajcarii pod kierownictwem badaczy z Finlandii wskazują na zaburzenie pierwotnej struktury osadu w jego głębinach w wyniku działalności organizmów żywych.

Nowe skany dna Rowu Japońskiego ujawniły bowiem skomplikowane struktury. To sprawka stworzeń, które zaadaptowały się do ciężkich warunków. Roi się tam od głębinowych istot, które ryją zawiłe nory i tunele. "Stworzenia te ewoluowały, aby wydobywać składniki odżywcze z mułu i często kopią płytkie nory w poszukiwaniu kolejnego posiłku", powiedzieli autorzy badania Jussi Hovikoski i Joonas Virtasalo w komentarzu dla "Live Science".

Życie zawsze znajdzie sposób, by przetrwać. Rów Japoński jest na to dowodem

Badacze od dawna twierdzą, że hadal, czyli najgłębsza strefa występująca w oceanach (od głębokości ok. 6 tys. m), która obejmuje głównie rowy oceaniczne, jest w jakimś stopniu zamieszkana. Dzięki analizom prowadzonym w różnych rowach udowodniono, że na tak dużych głębokościach radzą sobie nie tylko rozmaite drobnoustroje, ale i m.in. niektóre rodzaje gąbek, meduz, skorupiaków, strzykw czy ślimaków.

Nowe badania Rowu Japońskiego ujawniły, że to regularne dostawy osadów z innych części oceanu są kluczowe dla przetrwania i regeneracji społeczności zwierząt i mikroorganizmów na dnie tego typu formacji. Prądy dostarczają osady na dno rowu, przynosząc tym samym tlen i niezbędne składniki odżywcze. Prowadzą do swoistego "resetu" - opady osadu zmieniają parametry środowiskowe i przyciągają na ucztę rozmaite istoty, wskazali naukowcy, którzy wyniki badań opublikowali na łamach "Nature Communications".

Tym samym dzięki skomplikowanym procesom natury życie potrafi sobie poradzić nawet w najgłębszych częściach oceanów, a jego zróżnicowanie i rozwój są bardziej skomplikowane, niż dotychczas podejrzewano.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press