Odkryli legendarną Bassanię? Polscy archeolodzy na tropie starożytnego miasta
Na wzgórzu Szkodry w Albanii grupa polskich naukowców odkryła szczątki starożytnego miasta sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Archeolodzy są pewni, że mieszkańcy z tajemniczych powodów je porzucili.
To może być jedno z najciekawszych odkryć archeologicznych ostatnich lat. Grupa polskich naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego prowadziła wykopaliska na szczycie wzgórza Szkodry obok wsi Bushat w północno-zachodniej Albanii. Poszukiwania były w miejscu, w którym w 2018 roku odkryto dziwnie wyglądające kamienie. Początkowo podejrzewano, że są to jedynie naturalne ostańce skalne, ale polscy archeolodzy nie dali za wygraną. Przeprowadzili badania wzgórza za pomocą georadaru i zauważyli regularne kształty pod ziemią. I mieli rację! Natrafili na ślady osady - były to dwie, kamienne budowle niewiadomego pochodzenia. Polskich archeologów zafascynowało to, że miasto zostało z niewiadomych powodów porzucone przez mieszkańców.
W czasie naszych prac w maju tego roku odsłoniliśmy w tym miejscu fundamenty po dwóch obszernych budynkach. Miasto opuszczono - nie zachowały się żadne ślady świadczące o jego gwałtownym końcu w postaci zniszczeń i spalenizny. Po jego opuszczeniu przez ostatnie ok. 2 tys. lat erodowało i jego mury zsuwały się po stokach
Olbrzymie, starożytne miasto
Na wzgórzu Szkodry odkopano pozostałości po dwóch budynkach. Większy miał wymiary 20 x 12 m., a mniejszy 10 x 7 metrów. W pobliżu odkrytych budowli naukowcy znaleźli fragmenty dawnych naczyń ceramicznych. Wśród nich były amfory pochodzące z Italii, które powstały na przełomie III i II wieku przed naszą erą. To pozwoliło w miarę precyzyjnie ustalić wiek tajemniczej osady. Miała ona co najmniej dwa tysiące lat i pochodziła z czasów hellenistycznych z końca III i 1 poł. II w. p.n.e.
Najbardziej polskich archeologów zainteresowały tak zwane skyfosy, czyli greckie naczynia do picia wina z poziomymi uchwytami.
Większość z nich ma bardzo małe rozmiary. Takie miniatury naczyń w antyku albo były zabawkami, albo wotami kultowymi. Trudno obecnie przesądzić, jaką na naszym stanowisku pełniły funkcji
Tajemnicze miasto to... Bassania?
Polscy naukowcy nie wiedzą, czym było odkryte przez nich starożytne miasto. W serwisie naukawpolsce.pl ukazała się informacja, że w 2018 roku archeolodzy znaleźli pozostałości po solidnych murach obronnych, a także dwóch bramach.
To może oznaczać, że ufortyfikowana osada mogła być ważnym punktem na drodze między stolicą Ilirii (czyli dawniej Albanii) Szkodry i greckim miastem Lissos. Jedna z hipotez wydaje się niezwykle fascynująca. Może bowiem się okazać, że polscy archeolodzy natrafili na ślad legendarnego miasta Bassania, które opisał rzymski historyk, Liwiusz (59 lat p.n.e. - 17 r. n.e.). Twierdza prawdopodobnie została zniszczone przez Rzymian w początkach naszej ery.