Odkryto nowy mięsień człowieka. Bierze udział w ruchach żuchwy
Ciało człowieka wciąż skrywa wiele tajemnic. Najnowsze odkrycie naukowców z University of Basel potwierdza tę tezę. Uczeni odkryli dotychczas pomijaną część mięśni żuchwy i po raz pierwszy szczegółowo opisali tę warstwę.
Mięsień żwacz człowieka to parzysty mięsień żucia, znajdujący się po obu stronach głowy. Jest najbardziej widocznym z mięśni szczęki. Łatwo można go wyczuć - wystarczy przyłożyć dłoń do tylnej części policzków i zacisnąć zęby - mięsień żwacz to ten, który się napina pod palcami.
Podręczniki anatomii opisują mięsień żwacz człowieka jako składający się z części powierzchniowej (z włóknami biegnącymi ukośnie) i głębokiej (z włóknami biegnącymi pionowo). Teraz dr Szilvia Mezey z University of Basel i prof. Jensa Christopher Türp z University Center for Dental Medicine Basel (UZB), opisali strukturę mięśnia żwacza jako składającą się z trzech części. Oznacza to, że poza znanymi do tej pory, ma on jeszcze jedną - najgłębszą warstwę.
O tym mięśniu spekulowano od dawna
Mięsień opisano w "Annals of Anatomy" i został nazwany Musculus masseter pars coronidea, czyli częścią dziobastą mięśnia żwacza, ponieważ łączy się z wyrostkiem dziobastym żuchwy (częścią kości). Nowy mięsień został odkryty dzięki badaniom utrwalonej w formalinie muskulatury szczęki, tomografii komputerowej oraz analizie wybarwionych wycinków tkanek pobranych od zmarłych osób, które przekazały swoje ciała nauce. Wykorzystano także dane z rezonansu magnetycznego u żywych osób.- Ten głęboki odcinek mięśnia żwacza wyraźnie odróżnia się od dwóch pozostałych warstw pod względem przebiegu i funkcji. Ułożenie włókien mięśniowych sugeruje, że warstwa ta bierze udział w stabilizacji dolnej szczęki. Wydaje się również, że jest to jedyna część żwacza, która może pociągnąć dolną szczękę do tyłu, czyli w kierunku ucha - powiedziała dr Szilvia Mezey.
Struktura mięśnia już w przeszłości budziła wątpliwości. W wydaniu z 1995 r. najsłynniejszego podręcznika do anatomii - "Henry Gray’s anatomy of the human body" - również opisano mięsień żwacz jako trójwarstwowy, choć dowody na to były sprzeczne. Teraz wiadomo, jaka jest jego struktura.- W związku z tymi sprzecznymi opisami chcieliśmy ponownie kompleksowo zbadać strukturę mięśnia żwacza. Chociaż ogólnie przyjmuje się, że badania anatomiczne w ciągu ostatnich 100 lat nie pozostawiły kamienia na kamieniu, nasze odkrycie jest trochę jak odkrycie przez zoologów nowego gatunku kręgowca - dodał prof. Türp.