Oglądasz tak Netflixa? Naukowcy to zbadali, wnioski zaskakują

Dla wielu osób jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu jest włączenie serwisu typu Netflix albo TV i wielogodzinne oglądanie seriali. Badacze postanowili sprawdzić, jak oglądanie odcinka za odcinkiem wpływa na organizm człowieka. Okazało się, że widzowie praktykujący tzw. binge watching są w grupie ryzyka częstszego budzenia się w nocy ze względu na... parcie na pęcherz! To jednak nie wszystko. Według ekspertów taka forma spędzania czasu może w niektórych przypadkach prowadzić nawet do rozwoju poważnej choroby.

Badacze odkryli, że kompulsywne oglądanie odcinka za odcinkiem może przyczyniać się do problemów zdrowotnych.
Badacze odkryli, że kompulsywne oglądanie odcinka za odcinkiem może przyczyniać się do problemów zdrowotnych.123RF/PICSEL

Mnogość kanałów telewizyjnych oraz serwisów strumieniujących sprzyja temu, że wiele osób wolny czas spędza, oglądając filmy i seriale. Płynące z tego korzyści w postaci odpoczynku, relaksu i rozrywki to jednak nie wszystko.

Jak donoszą eksperci na łamach czasopisma "Neurourology and Urodynamic", takie zajęcie negatywnie wpływa na nasz sen. Nie chodzi jednak o bezsenność czy zaburzenia marzeń sennych, a o częste wybudzanie na skorzystanie z toalety. Do tego dochodzi ryzyko rozwoju cukrzycy.

Disney, HBO, a może Netflix? Niezależnie, co oglądasz, możesz mieć ten problem

Badacze z Chin przeanalizowali ogrom danych, wynikających z ankiety zdrowotnej przeprowadzanej w latach 2011-2016 i obejmującej uczestników w wieku 20 lat wzwyż. Tysiące osób zgłaszało w tym badaniu występowanie nykturii. Jest to odczuwanie potrzeby oddania moczu częściej niż dwa razy w trakcie nocnego odpoczynku. Innymi słowy, chodzi o wielokrotne wybudzanie się w nocy po to, aby skorzystać z toalety.

Naukowcy ustalili pewne kryteria i po wzięciu pod uwagę czynników takich jak wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, pochodzenie etniczne, poziom wykształcenia oraz to, czy dana osoba choruje na cukrzycę, doszli do zaskakujących wniosków.

Binge watching i zaburzenia nocnego odpoczynku

Eksperci ustalili, że ryzyko wystąpienia nykturii było o 48 proc. wyższe u osób, które spędzały pięć lub więcej godzin dziennie na oglądaniu telewizji, lub platform typu Netflix w porównaniu z tymi, które oglądały TV albo serwisy strumieniujące mniej niż godzinę.

- W naszym rozumieniu badanie to stanowi pierwszą analizę korelacji między czasem oglądania telewizji i/lub serwisów wideo a nykturią - piszą badacze.

Mechanizm tej współzależności jest nadal słabo poznany, jednak jak można się domyślać, swoje korzenie ma m.in. w sposobie spędzania czasu w ten sposób. Zwykle polega to na wygodnym usadowieniu się pod kocem, podjadaniu smakołyków i piciu różnych napojów. Takie zajęcie jest dla wielu ludzi formą doskonałego relaksu i nie ma się tu czemu dziwić. Jak zauważają badacze, taka rozrywka ma też jednak swoje mroczne strony i warto mieć to na uwadze.

Oglądanie odcinka za odcinkiem a cukrzyca

Naukowcy przestrzegają przede wszystkim przed tym, że taki sposób spędzania czasu - wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji i raczenie się smakołykami - zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Eksperci twierdzą, że należy wprowadzić wytyczne dla ochrony zdrowia, aby personel częściej informował pacjentów o tych powiązaniach i zwracał uwagę, że nykturia może być też pierwszym objawem alarmującym o rozwijającej się cukrzycy.

- Rosnąca świadomość społeczna na temat tego potencjalnego zagrożenia dla zdrowia zachęci ludzi do większej dbałości o czas spędzony przed telewizorem i/lub serwisem strumieniującym - podkreślają autorzy badań.

James Catto, profesor niezwiązany z badaniami naukowców z Chin, zwrócił uwagę, że badania nie są jednoznaczne i miały pewne ograniczenia, a wyniki nie świadczą o nykturii u tylko jednej, omawianej grupie osób. Jak podkreślił, symptom ten jest powszechny, szczególnie u osób starszych. Dodał jednak, że w przypadku obserwacji omawianych w badaniu objawów, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

- Jeśli dużo wychodzisz w nocy i przeszkadza ci to, udaj się do lekarza rodzinnego, który wykona kilka badań, aby upewnić się, że nie masz cukrzycy - powiedział Catto. - Większość ludzi nie przejmuje się jednak tym, że wstają parę razy w nocy do toalety - dodał.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas