Padają rekordy temperatury. Jakie jest najcieplejsze miejsce w Polsce?

Fale upałów szaleją, w kolejnych miejscach padają rekordy temperatury. A jak sytuacja wygląda w Polsce?

Fale upałów szaleją, w kolejnych miejscach padają rekordy temperatury. A jak sytuacja wygląda w Polsce?
Rekordy temperatury powtarzają się w tych samych miejscach /Google Maps /domena publiczna

Analiza klimatyczna 2021 r.

W związku z tym, że jesteśmy dopiero w połowie 2022r., dane klimatyczne za te 12 miesięcy pojawią się w styczniu kolejnego roku na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Warto jednak spojrzeć na ubiegły rok.

Według analiz IMGW średnia obszarowa temperatury wyniosła 8,7 st. C i była równa średniej z lat 1991-2010. Najcieplejszym obszarem był obszar północnej części Polski, a dokładnie Pas Wybrzeży i Pobrzeży Południowobałtyckich.

Reklama

Tu średnia obszarowa wyniosła 9 st. C co było wartością przekraczającą średnią wieloletnią zaledwie o 0,1 st. C. Najchłodniej zaś było w Sudetach, gdzie średni temperatura wyniosła 7,9 st. C i była to wartość o 0,2 st. C powyżej normy.

2021r. był trzynastym najcieplejszym rokiem XXI w. Najwyższą temperaturę odnotowano 20 czerwca w Słubicach (lubuskie), gdzie słupki podskoczyły do 36,1 st. C. Rekord należy do roku 2019 - najcieplejszego w historii pomiarów na ziemiach polskich.

Kolejne rekordy temperatur w 2022 r.?

Minął jednak zaledwie czerwiec, a rekordy temperatury już wyrównują te z 2019 rok. Najcieplejszym dniem był 19 czerwca, kiedy termometry wskazały 38,3 st. C, czyli tyle samo, ile w 26 czerwca 2019 r. w Radzyniu. Co ciekawe, w tym roku rekord czerwcowej temperatury również należy do Słubic.

W dniu dzisiejszym (1 lipca 2022r.) najniższa temperatura z godz. 9.00 była w Szczecinie i wynosiła 18,3 st. C., zaś najwięcej wskazały termometry w Tarnowie - 30,6 st. C

Tropikalne noce w Polsce

W ciągu dnia powierzchnia Ziemi się nagrzewa, a nocą oddaje ciepło. Wysokie temperatury za dnia sprzyjają powstawaniu tzw. tropikalnych nocy, kiedy temperatura nie spada poniżej 20 st. C. Jest to zjawisko niekorzystne również dla naszego zdrowia. Organizm nie jest w stanie odpowiednio wypocząć, możemy mieć m.in. problemy ze snem, koncentracją czy bólem głowy.

Będzie coraz cieplej

Może zdarzyć się, że średnia temperatura całego roku, nie będzie odbiegała od średniej wieloletniej. Ale nie znaczy to, że nie ma problemu. Wszystkie wykresy oparte na wynikach badań klimatologicznych wyraźnie wskazują wyraźny wzrost temperatury w ostatnich latach.

Największym problemem mogą stać się miasta, gdzie nagrzewające się ciemne powierzchnie będą sprzyjały kolejnym rekordom i to tu będziemy szukali bieguna ciepła

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: temperatura | upały
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy