Zmiany klimatu wywołują ekstremalne warunki pogodowe – są nowe wyniki badań
Naukowcy udowodnili, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy zmianami klimatu wywołanymi przez człowieka, a niektórymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Co nasz czeka w przyszłości?
Aktualna fala upałów, która nawiedza Europę jest prawdopodobnie cieplejsza od poprzedniej o 1-3 stopnie Celsjusza. Badania wskazują, że zmiany klimatu, w tym fale upałów i intensywne opady deszczu są wynikiem działalności człowieka.
Niestety wciąż istnieją duże luki w danych z wielu obszarów na świecie, przez co nie można uzyskać szczegółowego zakresu szkód wywołanych zmianami klimatu.
W najnowszych badaniach naukowcy przeanalizowali dane z ostatniej dekady. Przyjrzeli się zmieniającym się wzorcom fal upałów, susz, pożarów, intensywnych opadów deszczu i cyklonów tropikalnych.
Odkryto, że fale upałów i intensywne opady deszczu są bezpośrednio wywołane przez zmiany klimatu. Prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnych opadów jest około dwukrotnie większe w niektórych częściach świata. Z kolei w innych regionach, fale upałów stają się nawet 10 razy bardziej prawdopodobne.
W badaniach naukowcy przyjrzeli się również poszczególnym zdarzeniom pogodowym i oszacowali koszty, które wynikły z ich działania. Na przykład, fala upałów, która nawiedziła Australię w 2009 roku wytworzyła 800 000 dolarów australijskich (524 261 euro) kosztów bezpośrednich, które wynikały z zakłóceń w transporcie i infrastrukturze, a także spowodowały 500 zgonów i 3000 hospitalizacji.
Z drugiej strony, charakter susz i pożarów znacznie się różnią w zależności od regionu. Jak mówi, dr Luke Harrington z New Zealand Climate Change Research Institute: - Widzimy, że takie rzeczy jak susza rolnicza pogarsza się w miejscach, w których region odznacza się zazwyczaj ograniczoną wilgotnością, takich jak Morze Śródziemne -
Badania te mogą być bardzo istotne dla rządów, ubezpieczycieli i ekonomistów przygotowujących się na ekstremalne zjawiska.
Badacze mają nadzieję, że zostanie uwzględniony szerszy zakres kosztów powodowanych przez ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym wpływ na zdrowie psychiczne, wpływ na ekosystemy, czy rolnictwo. Wyniki analiz zostały opublikowane w Environmental Research: Climate.