Pierwsze takie znalezisko w Hongkongu. Kości dinozaura
W Hongkongu znaleziono szczątki dinozaura. To pierwszy raz w historii, gdy na tym obszarze znaleziono kości tych prehistorycznych stworzeń. Do odkrycia doszło na jednej z wysp Honkgongu - została ona zamknięta w celu przeprowadzenia dalszych wykopalisk.
Szczątki dinozaurów są odkrywane w różnych miejscach na świecie, co pozwala naukowcom lepiej zrozumieć przeszłość Ziemi oraz poznać szczegóły na temat jej dawnych mieszkańców. Nie wszystkie regiony świata jednak obfitują w takie znaleziska.
W niektórych miejscach, np. z powodu specyficznych warunków geologicznych lub historycznych, szczątki dinozaurów spotykane są niezwykle rzadko lub wręcz wcale.
To sprawia, że każde znalezisko w takich obszarach jest tym bardziej wyjątkowe i cenne dla paleontologii - tak jak najnowsze odkrycie w Hongkongu, gdzie nigdy wcześniej nie odnaleziono kości tych stworzeń.
W Hongkongu pierwszy raz odnaleziono szczątki dinozaura
W Hongkongu po raz pierwszy w historii odnaleziono szczątki dinozaura. Skamieliny zostały odkryte na jednej z wysp Hongkongu - Port Island zwanej też Chek Chau (czerwona wyspa; od tworzących wyspę skał osadowych bogatych w żelazo).
Ta niewielka wyspa jest częścią Globalnego Geoparku UNESCO w Hongkongu. Teraz została zamknięta w celu przeprowadzenia dalszych wykopalisk, a nieuprawnione wejście wyspę grozi karą. Na ten moment nie wiadomo, jak długo Port Island będzie niedostępna.
Przełomowe odkrycie w Hongkongu
Eksperci zaznaczają, że odkrycie kości dinozaurów w Hongkongu to przełomowe wydarzenie. Dotychczas na obszarze całego regionu odkrywano już co prawda ślady z czasów, gdy na Ziemi żyły dinozaury, jednak nigdy nie były to kości tych gadów - a wyłącznie rośliny i ryby.
- Te szczątki mogły ulec całkowitej erozji, gdyby naukowcy przybyli później - powiedział Michael Pittman, adiunkt nauk biologicznych na Chińskim Uniwersytecie w Hongkongu, w rozmowie z CNN na temat odkrycia dinozaura.
Jakiego dinozaura odkryto w Hongkongu?
Oświadczenie rządu dotyczące odkrycia zostało wydane w środę 23 października br. Zgodnie z informacjami udostępnionymi w komunikacie, nie ustalono jeszcze, co to za gatunek dinozaura.
Naukowcy wstępnie zidentyfikowali skamieniałości jako należące do "dużego, starego dinozaura z okresu kredy" (trwał od ok. 145 do ok. 66 milionów lat temu).
- Będzie trzeba przeprowadzić dalsze badania, aby potwierdzić, co to za gatunek dinozaura - podano w oświadczeniu.
Skamieniałości będą wystawione na widok publiczny w piątek 25 października br.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!