Piramida w Gizie będzie prześwietlana… promieniami kosmicznymi

Piramidy w Gizie wciąż fascynują naukowców i turystów. Są one ostatnim z siedmiu cudów starożytnego świata, który wciąż możemy podziwiać. Nowe badania wykorzystujące obrazowanie mionów w promieniowaniu kosmicznym pozwoliły na szczegółowe wejrzenie do wnętrza Wielkiej Piramidy.

Nowe badania zespołu kierowanego przez Alana D. Brossa mają na celu przeskanowanie całej Piramidy Cheopsa i wejrzenie do tajemniczych struktur wewnątrz budowli.

Użyty będzie sprzęt, który ma postać dużego teleskopu (mionowego). Będzie on obrazował miony w promieniowaniu kosmicznym. System teleskopowy będzie mieć ponad 100-krotnie większą czułość niż wcześniejsze maszyny tego typu. Z kolei miony będą obrazowane pod niemal każdym kątem i po raz pierwszy powstanie prawdziwy obraz tomograficzny tak dużej budowli.

Wcześniejsze badania wykazały dwie puste przestrzenie w starożytnej budowli. Jedna znajduje się tuż nad Wielką Galerią, która mierzy około 30 m długości i 6 m wysokości i została ochrzczona przez naukowców jako "Nowa Wielka Pusta". 

Reklama

Druga komora jest znacznie mniejsza i znajduje się tuż za północną ścianą konstrukcji.

Wstępne wyniki badań dostarczają przekonywujących dowodów, że koncepcja ta zapewni nowy wgląd w szczegóły ukrytych struktur w Wielkiej Piramidzie i może być krokiem milowym w odkrywaniu tajemnic starożytnego świata.

Zespół Alana D. Brossa w swoim artykule naukowym napisali:

Same badania wykorzystujące miony nie są niczym nowym. Po raz pierwszy zostały wykorzystane przez Luiza Alvareza i jego zespół już 50 lat temu. Wówczas poszukiwano ukrytych komór w Piramidzie Chefrena.

- Użycie bardzo dużych teleskopów mionowych umieszczonych na zewnątrz może generować obrazy o znacznie wyższej rozdzielczości ze względu na dużą liczbę wykrytych mionów - zapowiadają autorzy artykułu.

Czym są miony?

Miony są nietrwałymi cząstkami elementarnymi. Powstają wskutek promieniowania kosmicznego uderzającego w atomy w ziemskiej atmosferze.

Są one setki razy większe od elektronów i mogą reagować na różnego typu powierzchnie (np. kamień), a także na różnice w gęstości materii. Na powierzchnię Ziemi dociera także nieustannie strumień mionów stanowiących tzw. wtórne promieniowanie kosmiczne.

Wielka Piramida w Gizie

Zbudowana została w okresie Starego Państwa około 2560 lat p.n.e. z przeznaczeniem na grobowiec faraona Cheopsa. Przyjmuje się, że czas budowy trwał aż 20 lat.

Piramida uznawana jest za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata i jako jedyny z nich przetrwała do naszych czasów. Niestety przez kolejne wieki straciła powłokę zewnętrzną oraz część skarbów ukrytych w komorach.

Pojedynczy wapienny blok, z którego zbudowana jest piramida, waży średnio 2,5 tony, największe mogą ważyć nawet 15 ton. Cała budowla składa się z około 2,3 miliona kamiennych bloków, co daje całkowitą masę ponad 6 milionów ton. Podstawa piramidy zajmuje aż 5,2 hektara.

Piramida została postawiona na sztucznie wyrównanym terenie, gdzie różnice poziomu wynoszą jedynie 2 cm. Boki budowli (o podstawie kwadratu) są ustawione względem czterech stron świata z bardzo dużą dokładnością, wynoszącą 4 minuty kątowe.

Piramida była pierwotnie pokryta w całości warstwą zewnętrzną z gładzonego białego wapienia. Po wybudowaniu budowla osiągała 146,59 m wysokości, jednakże wskutek m.in. erozji obecnie ma wysokość 138,75 m.

Wewnątrz budowli znajdują się liczne i nie do końca jeszcze niezbadane, korytarze oraz komory, kryjące szereg tajemnic.

Czytaj także: Uran. Pierwiastek, który może ludzkości wiele dać, ale i zabrać 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Piramida Cheopsa | promieniowanie kosmiczne | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy