Piramida Cheopsa jest koślawa
Piramida Cheopsa, która została zbudowana 4500 lat temu, jest jednym z cudów starożytnego świata. Mierzy ona blisko 140 m i ma 230 m szerokości u podstawy. Ostatnio naukowcy odkryli jednak coś dziwnego w strukturze tej budowli.
Okazało się, że podstawa piramidy nie jest idealnie kwadratowa - zachodnia część jest nieznacznie dłuższa od wschodniej, co czyni całość nieco koślawą. To bardzo istotne odkrycie, bo dzięki niemu możemy dowiedzieć się więcej o metodach używanych przez starożytnych Egipcjan do wznoszenia budowli tego typu.
Kiedy Wielka Piramida w Gizie została zbudowana, Egipcjanie obłożyli ją białym wapieniem. Wraz z biegiem czasu ściągnęli tę kamienną skorupę i wykorzystali ją w innych konstrukcjach. To, co oglądamy dzisiaj w Egipcie to "naga piramida". Ale bez wapiennej powłoki, naukowcy nie są w stanie obliczyć oryginalnych wymiarów piramidy.
Teraz zespół badawczy z Glen Dash Research Foundation i Ancient Egypt Research Associates rozpoczął własne pomiary, by zrozumieć, jak wyglądała piramida przed ściągnięciem wapiennej skorupy. Dokonano pomiarów każdego boku, dzięki czemu odkryto, że różnią się one nieco długością. Część zachodnia budowli jest dłuższa o 14 cm od wschodniej. Różnica jest tak niewielka, że pozostawała niewykryta przez prawie 5000 lat.
Wiele wskazuje na to, że Egipcjanie mieli dość niezwykłe umiejętności jak na swoje czasy. Starożytni konstruktorzy prawdopodobnie zastosowali jakąś siatkę w trakcie budowy. Szczegóły, skąd dysponowali tak wielką precyzją, pozostają nieznane.