Pokonali nawet Chińczyków. Młodzi fizycy z Polski najlepsi na świecie

Polacy wygrali Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków, który w tym roku miał miejsce w Pakistanie. To najbardziej prestiżowy konkurs na świecie. Młodzi polscy naukowcy rozgromili wszystkich, także wyjątkowo silną drużynę z Chin.

Młodzi, polscy fizycy z Klubu Naukowego Fenix okazali się najlepsi na świecie. / zdjęcie: @kawecki_maciej
Młodzi, polscy fizycy z Klubu Naukowego Fenix okazali się najlepsi na świecie. / zdjęcie: @kawecki_maciejTwitter

Znów możemy być dumni z polskich naukowców. Młodzi ludzie z Klubu Naukowego Fenix wygrali najbardziej prestiżowy turniej na świecie, w którym trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu fizyki. W pobitym polu zostawili nawet wyjątkowo mocną drużynę z Chin.

W tym roku Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków odbył się w Pakistanie. Po pięciu morderczych rundach i finale Polacy okazali się bezkonkurencyjni. O ich sukcesie poinformował na swoim koncie internetowym znany popularyzator nauki Maciej Kawecki.

Drodzy Państwo oni to wygrali!!! [...] Tydzień temu pisałem "ale ja wiem już kto konkurs rozgromi. Po cichu wysyłamy energię". No i rozgromili. Pokonali nawet Chiny.
treść wpisu Macieja Kaweckiego w serwisie X/Twitter

Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków (ang. International Young Physicists’ Tournament, IYPT) to najważniejszy na świecie konkurs dla młodych fizyków.

Na pomysł organizacji takiego turnieju wpadł rosyjski nauczyciel fizyki, profesor Evgeny Yunosov. 

Evgeny Yunosov / zdjęcie: http://iynt.org/domena publiczna

Pierwszy turniej odbył się w Moskwie w marcu 1979 roku. Od tamtego czasu w zawodach wzięło udział 40 krajów i bezpośrednio około 2500 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zawody międzynarodowe trwają tydzień, ale poprzedzają je bardzo eliminacje krajowe, w których wyłania się reprezentację danego kraju.

Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków słynie z tego, że najważniejsza jest w nim kreatywność i umiejętność pracy zespołowej. Rozwiązania zadań często bywają niejednoznaczne, a wygrywa ten zespół, który najlepiej publicznie "obroni" swoją wersję rozwiązania problemu.  Co roku Międzynarodowy Komitet Organizacyjny turnieju wybiera 17 problemów badawczych z fizyki, z którymi uczniowie będą się zmagać przez najbliższy rok.

Dotyczą one różnych dziedzin fizyki, jak hydrodynamika, termodynamika, elektromagnetyzmem czy optyka.  Zadania często dotyczą nowo odkrytych zjawisk, więc uczestnicy muszą być bardzo na bieżąco z najnowszymi odkryciami fizycznymi publikowanymi w prasie naukowej.

Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”MARLEEN BEISHEIM, MARION PAYET / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas