Polscy naukowcy stworzyli małe urządzenie do pomiaru wielu parametrów wody

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stworzyli niewielkie urządzenie, które jest w stanie mierzyć parametry jakościowe wody. Gadżet przypomina kształtem jajo i został skonstruowany przez dr. Macieja Gruszczyńskiego i inż. Jana Błotnickiego. Wynalazek naukowców UPWr został opatentowany.

Polscy naukowcy stworzyli urządzenie do pomiaru parametrów wody
Polscy naukowcy stworzyli urządzenie do pomiaru parametrów wodymateriały prasowe

Parametry jakościowe wody można badać na różne sposoby i zazwyczaj są to pomiary, które wykonywane są z wykorzystaniem tradycyjnych technik do mierzenia w punkcie. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu postanowili opracować urządzenie, którego przeznaczenie będzie bardziej uniwersalne i dopięli swego. Efektem ich pracy jest mały wynalazek do pomiaru różnych parametrów wody.

Urządzenie do pomiaru parametrów wody ma kształt jaja

Na pierwszy rzut oka wynalazek uczonych z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przypomina jajo. Urządzenie zostało stworzone z myślą o rozwiązaniu pewnego problemu, z którym borykali się naukowcy. Mowa o technice umożliwiającej obserwację rozkładu prędkości jedynie na zwierciadle wody, bez możliwości spojrzenia w głąb. Gadżet miał stanowić remedium i specjaliści dopięli swego.

Wynalazek uczonych z Wrocławia ma kształt jajamateriały prasowe

Urządzenie zostało opracowane przez dwóch uczonych. Są to dr Maciej Gruszczyński i inż. Jan Błotnicki z Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

"Wiedzieliśmy, czego nam potrzeba i stwierdziliśmy, że spróbujemy sami skonstruować takie urządzenie, zwłaszcza że w laboratorium wodnym i w Instytucie Inżynierii Środowiska kalibrujemy urządzenia hydrometryczne, przeprowadzamy liczne badania związane z pomiarem przepływu wody oraz budową modeli" - powiedział dr Maciej Gruszczyński.

Zebranie tylu danych metodami tradycyjnymi jest niemożliwe

Wynalazek opiera się na inteligentnej cząstce znacznikowej zamkniętej w formie jaja. Specjalna dioda umożliwia obserwowanie ruchu cząstki z wykorzystaniem dedykowanej kamery umieszczonej nad powierzchnią. Sprzęt jest w stanie dokonywać pomiarów różnych parametrów jakościowych i są to m.in. pH, zasolenie, zawartość tlenu oraz temperatura. Są to bardzo istotne dane, o czym uczeni mogli przekonać się w trakcie badań wody z Odryzeszłym roku.

Naukowcy twierdzą, że ich wynalazek stanowi spory przełom w metodach badania parametrów wody. Wykorzystanie dotychczasowych technik nie pozwala na zebranie tylu danych w tak krótkim czasie. Urządzenie zostało opatentowane w 2022 r. i zostało zgłoszone do konkursu "Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki w 2022 roku" Naczelnej Organizacji Technicznej.

Warto dodać, że naukowcy z UPWr będą musieli zmierzyć się w konkursie z innymi kandydatami. Są to trzy wynalazki, które opracowali specjaliści z Politechniki Wrocławskiej oraz Dolnośląskiego Akceleratora Technologii i Innowacji. Rozstrzygnięcie nastąpi w grudniu.

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas