Popełniłeś przestępstwo? Policja odnajdzie cię dzięki ziemi na twoim ubraniu

Powstała największa baza, która umożliwi powiązanie podejrzanego z miejscem popełnienia przestępstwa. Projekt może znacznie przyspieszyć policyjne śledztwa.

Projekt małopolskich naukowców może znacznie przyspieszyć policyjne śledztwa
Projekt małopolskich naukowców może znacznie przyspieszyć policyjne śledztwaPixabay.com

Przemieszczając się, nieustannie przenosimy niewielkie ilości ziemi na butach, odzieży oraz pojazdach. Naukowcy postanowili wykorzystać to, aby łatwiej zlokalizować miejsce popełnienia przestępstwa. Wystarczy pobrać próbkę i porównać ją z bazą.

Tworzenie ogromnej bazy

Kierując się danymi meteorologicznymi i klimatycznymi z ostatnich 20. lat, naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pobrali z obszaru Polski 960 próbek gleby. Dzięki metodzie zwanej głębokim sekwencjonowaniem DNA, czyli technice służącej do odczytywania kolejnych nukleotydów w cząsteczce DNA, opracowany został zestaw markerów pozwalających na skuteczną identyfikację próbek gleby. - Otrzymane dla każdej próbki gleby zestawy sekwencji zostały umieszczone w bazie danych tworzących pierwszą mapę DNA mikrobiomu środowiskowego Polski - czytamy w komunikacie prasowym UJ.

Klik i masz wynik

Wszystkie wyniki i interpretacje będą zapisane w bazie, którą będzie można szybko przeszukać. W momencie popełnienia przestępstwa test genetyczny z pobranej próbki w postaci profilu DNA mikrobiomu będzie porównany z bazą, a uzyskany wynik wskaże na mapie Polski najbardziej prawdopodobne miejsce popełnienia przestępstwa.

Dzięki dostarczeniu dowodów potwierdzających obecność podejrzanych osób w określonych miejscach lub ustaleniu dróg przemieszczania się przestępców, opracowany system może kierunkować, a tym samym przyspieszać prowadzenie śledztwa
komunikat prasowy

Pochwalmy się światu

Częściowe wyniki projektu o nazwie MIKROBIOM zaprezentowano podczas kilku konferencji, w tym podczas 29. Kongresu International Society for Forensic Genetics, który odbył się 2 września w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych.

Zaproponowana w projekcie kombinacja technik laboratoryjnych jak analizy danych jest unikatowa w skali światowej - czytamy w komunikacie

Zastosowanie nie tylko w kryminalistyce

Choć projekt realizowany jest pod kątem analiz kryminalistycznych, to badacze twierdzą, że może mieć zastosowanie nie tylko w sprawach kryminalnych. Jednak komunikat nie podaje innych przykładów zastosowań. Być może na badaniach skorzystają archeolodzy lub biolodzy w celu zbadania migracji ludzi, lub zwierząt.

Przeczytaj także:

Najdziwniejsze owoce świataInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas