Popełniłeś przestępstwo? Policja odnajdzie cię dzięki ziemi na twoim ubraniu

Powstała największa baza, która umożliwi powiązanie podejrzanego z miejscem popełnienia przestępstwa. Projekt może znacznie przyspieszyć policyjne śledztwa.

Przemieszczając się, nieustannie przenosimy niewielkie ilości ziemi na butach, odzieży oraz pojazdach. Naukowcy postanowili wykorzystać to, aby łatwiej zlokalizować miejsce popełnienia przestępstwa. Wystarczy pobrać próbkę i porównać ją z bazą.

Tworzenie ogromnej bazy

Kierując się danymi meteorologicznymi i klimatycznymi z ostatnich 20. lat, naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pobrali z obszaru Polski 960 próbek gleby. Dzięki metodzie zwanej głębokim sekwencjonowaniem DNA, czyli technice służącej do odczytywania kolejnych nukleotydów w cząsteczce DNA, opracowany został zestaw markerów pozwalających na skuteczną identyfikację próbek gleby. - Otrzymane dla każdej próbki gleby zestawy sekwencji zostały umieszczone w bazie danych tworzących pierwszą mapę DNA mikrobiomu środowiskowego Polski - czytamy w komunikacie prasowym UJ.

Reklama

Przeczytaj także: Wmawiają ludziom, że istnieje szkodliwe promieniowanie i zarabiają na tym!

Klik i masz wynik

Wszystkie wyniki i interpretacje będą zapisane w bazie, którą będzie można szybko przeszukać. W momencie popełnienia przestępstwa test genetyczny z pobranej próbki w postaci profilu DNA mikrobiomu będzie porównany z bazą, a uzyskany wynik wskaże na mapie Polski najbardziej prawdopodobne miejsce popełnienia przestępstwa.

Pochwalmy się światu

Częściowe wyniki projektu o nazwie MIKROBIOM zaprezentowano podczas kilku konferencji, w tym podczas 29. Kongresu International Society for Forensic Genetics, który odbył się 2 września w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych.

Zaproponowana w projekcie kombinacja technik laboratoryjnych jak analizy danych jest unikatowa w skali światowej - czytamy w komunikacie

Zastosowanie nie tylko w kryminalistyce

Choć projekt realizowany jest pod kątem analiz kryminalistycznych, to badacze twierdzą, że może mieć zastosowanie nie tylko w sprawach kryminalnych. Jednak komunikat nie podaje innych przykładów zastosowań. Być może na badaniach skorzystają archeolodzy lub biolodzy w celu zbadania migracji ludzi, lub zwierząt.

Przeczytaj także:

Ukraińska armia strzela do Rosjan z ciężkiego działa 2S7 Pion. Ta armata sieje spustoszenie 

Tureckie czołgi otrzymają one nowoczesny system kierowania ogniem Volkan-M

Nowoczesne rosyjskie samoloty Su-35 wejdą w skład irańskiej armii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: śledztwo | mikrobiologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy