Powstanie niezwykłych struktur na powierzchni księżyca Io zostało wyjaśnione?

Na powierzchni jednego z księżyców Jowisza – Io, występują nietypowe struktury, które, według znanych nam zasad i praw natury, nie powinny tam powstać. Naukowy przedstawili ciekawą hipotezę, która może wyjaśniać taki stan rzeczy.

Powierzchnia księżyca Io nadal zdumiewa naukowców
Powierzchnia księżyca Io nadal zdumiewa naukowcówJPL / Uniwersytet Arizony/domena publicznaNASA

Naukowcy mogli w końcu wyjaśnić występowanie zmarszczek na księżycu, których... nie powinno tam być, ponieważ atmosfera Io jest zbyt cienka, aby wiatry mogły stworzyć wydmowy krajobraz.

Io odznacza się niezwykle silną aktywnością wulkaniczną, zaś na powierzchni występuje powszechnie szron dwutlenku siarki. Badacze postawili hipotezę, która może wyjaśniać powstanie wydm na powierzchni tego ciała niebieskiego.

Kiedy lawa powoli wpływa na i pod warstwę zamrożonego dwutlenku siarki mogą tworzyć się pułapki, w których kumulowana jest para powstała z sublimacji szronu. Gdy ciśnienie osiągnie wartość krytyczną, wówczas pułapka wybucha. Takie erupcje mogą być tak silne, że prędkość pary osiąga prędkość ponad 70 km/h. Dzięki czemu mogą być transportowane ziarna o średnicy od 20 mikrometrów do 1 centymetra.

Ostatecznie wyjaśniono mechanizm odpowiedzialny za powstawanie wydm na Io?McDonald et al. 2022/Nature Communications/Open Accessmateriały prasowe

Naukowcy obliczyli, że wędrujący strumień lawy pod 10 centymetrami zamrożonego dwutlenku siarki, może powodować sublimację wyżej występującej materii i dalsze wybuchy oraz rozrzut materii.

Analiza obrazów Io ujawniła odbijające światło smugi nad wydmami, i tuż przed płynącymi strumieniami lawy. Mogłoby to świadczyć o nowo zdeponowanym materiale, który powstał wskutek wybuchów pary.

Niektóre z zaobserwowanych wydm na powierzchni księżyca mają ponad 30 metrów wysokości.

Io jest zazwyczaj uważany za świat wulkanów. Możliwość istnienia wydm sugeruje, że może się tam dziać więcej, niż sądzili dotąd naukowcy.

"Uważamy, że przyszłe obserwacje są konieczne do wyjaśnienia pochodzenia tych cech (wydm - red.), ale sugerujemy, że istnienie mechanizmu saltacji na Io, jak również pewne cechy grzbietów tych struktur, uzasadniają rozważenie pochodzenia eolicznego" - piszą naukowcy w swoim artykule

Motyl i Globus: GwatemalaINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas