Przebadali 3 miliony osób i dowiedli, że noszenie maseczek ogłupia

Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland w Australi przebadali w czasie pandemii niemal 3 miliony szachistów z kilkunastu państw na świecie. Rezultaty badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Maseczki ochronne noszone na twarzy pogarszają nasze zdolności myślenia oraz podejmowania decyzji. Niekoniecznie jest to jednak wina procesów fizjologicznych, a przyczyna wydaje się bardziej… przyziemna.

Maseczki na twarzy wpływają na nasze decyzje

Maski ochronne jeszcze niedawno były kluczowym elementem ubioru, czy to latem, czy też zimą. W dobie pandemii koronawirusa taki był obraz przychodni lekarskich, szpitali, lecz również ulic czy nawet restauracji. Niektórzy próbowali walczyć z tym przymusowym trendem, inni zaś akceptowali fakt zasłaniania ust i nosa z uwagi na szalejącego wirusa. 

Reklama

Nic zatem dziwnego, że bezprecedensowa sytuacja dotycząca miliardów ludzi na świecie stała się obiektem badań. Tych przeprowadzono zresztą o wiele więcej, dotykały one też różnych aspektów życia i odpowiadały na różne pytania. Badacze z Australii postanowili natomiast zadać chyba dość nietypowe, ale jak się okazuje zasadne pytanie. Bo czy maseczki ochronne wpływają na... podejmowanie decyzji?

Niektórych to z pewnością zaszokuje, inni z kolei w geście tryumfu krzykną “a nie mówiłem?”, ale tak. Po przebadaniu niemalże 3 milionów szachistów z 18 różnych krajów wyniki potwierdziły tezę, że maski ochronne mają wpływ na nasze działanie. Jak to w ogóle możliwe?

Szachiści radzą sobie gorzej

Zdaniem naukowców z australijskiego uniwersytetu, taki stan rzeczy nie ma podłoża w czynnikach fizjologicznych. Oznacza to, że pogorszenie procesów myślowych i podejmowanie decyzji nie wynika z jakiegoś zaburzenia procesów biologicznych i chemicznych w naszym ciele. Powodem jest natomiast uczucie niewygody i fakt, że na naszej twarzy nieustannie nałożony jest kawałek materiału.

Adaptacja nie następowała jednak szybko, gdyż trwała średnio 6 godzin. Właśnie tyle czasu potrzebowali szachiści, aby z założonymi maskami móc osiągać swój optymalny poziom porównywalny do tego, gdy żaden materiał nie znajdował się na ich twarzach. Wyniki tych badań zwracają uwagę na pewną istotną kwestię.

Maski w pracy to zły pomysł?

Szachy to dyscyplina sportu, gdzie kluczowym elementem jest podejmowanie decyzji, myślenie strategiczne, liczenie i wiele procesów zachodzących jednocześnie w naszych mózgach. Jest to idealne pole do poszukiwań wówczas, gdy ludzie nauki chcą dowiedzieć się czegoś więcej o nas samych, przeprowadzić neurologiczne eksperymenty i nie tylko. Wyniki takich badań można zatem przenieść na inne obszary życia codziennego. 

W tym wypadku chodzi o to, czy aby na pewno zakładanie maseczek przez inżynierów, matematyków i inne osoby korzystające z rozwiniętej pamięci roboczej jest dobrym pomysłem. Widać przecież jak na dłoni, że ochrona twarzy przynajmniej na kilka godzin pogorszy ich działanie, przez co dalecy będą do uzyskania efektywnej formy.

Maseczki na studiach

Maseczki ochronne pojawiły się nie tylko wśród pracowników, ale też uczniów, studentów i prowadzących zajęcia. W tej sytuacji dr Smerdon apeluje, aby zastanowić się nad odpowiednią ochroną w czasie sesji egzaminacyjnych. W tym wypadku konieczne jest połączenie dwóch czynników, które, jak się okazuje, mogą się wzajemnie wykluczać

Z jednej strony istotne jest dbanie o zdrowie osób podchodzących do egzaminów, z drugiej maseczki na twarzy mogą utrudniać studentom odpowiednie podejście do testu. Czy w takim razie można pominąć jeden z aspektów i, na przykład, jednogłośnie nakazać bądź zakazać posiadanie takiego ochronnego akcesorium?

Mając na względzie realny wpływ maseczek na działanie człowieka, odpowiedź nie jest tak oczywista. Zdrowie i walka z wirusem jest w tym przypadku czymś szalenie istotnym, jednak może warto będzie zapewnić inne środki ochrony tak, aby potencjalny egzamin przebiegał w uczciwych i równych warunkach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: maski | maseczki | maski ochronne | Covid 19 | koronawirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy