Przebadali place zabaw w polskim mieście. Gdzie są bakterie?

Badacze z Instytutu Nauk Biologicznych KUL postanowili przyjrzeć się z bliska placom zabaw w jednym z polskich miast. W tym celu przebadano próbki pod kątem występowania różnych gatunków bakterii. Opracowane wyniki następnie udostępniono w formie interaktywnej mapy.

Przebadali place zabaw w polskim mieście. Gdzie są bakterie?
Przebadali place zabaw w polskim mieście. Gdzie są bakterie?GWL BIAL GD/Agencja WyborczaAgencja Wyborcza

Place zabaw to miejsca, gdzie nasze pociechy spędzają wolny czas. Jak nietrudno się domyślić, znajdują się tam bakterie i przez niektórych określane są nawet ich siedliskami. Postanowili to sprawdzić badacze z KUL. Pod lupę wzięto placówki zlokalizowane w Lublinie, gdzie pobrano próbki i następnie je przebadano.

Place zabaw rzeczywiście mają bakterie

Jak nietrudno się domyślić, bakterii na placach zabaw nie brakuje. Nie jest to jednak żadnym zaskoczeniem. Wszak drobnoustroje są nieodzownym elementem życia środowiska ludzi.

Fakt, że wykryliśmy bakterie na placach zabaw, nie jest niczym wyjątkowym. Spodziewaliśmy się takich wyników, szczególnie w kontekście piasku z piaskownic.
Dr Ilona Sadok z Instytutu Nauk Biologicznych KUL

Naukowcy postanowili pobrać i przebadać próbki z 33 placów zabaw zlokalizowanych w Lublinie. Pozyskano je w okresie od czerwca do lipca 2023 r. W tym celu brano wymazy z różnych przedmiotów znajdujących się w tego typu miejscach — huśtawek, zjeżdżalni czy piaskownic.

Znaleziono bakterie potencjalnie chorobotwórcze

Obecność bakterii na placach zabaw nie dziwi, ale w pewnych próbkach znalezione drobnoustroje, które są potencjalnie chorobotwórcze. Wśród nich były gronkowiec złocisty, enterokoki, pałeczki zapalenia płuc oraz pałeczki okrężnicy. Nie natrafiono jednak na salmonellę czy pałeczki ropy błękitnej.

Projekt, który był realizowany przez dłuższy czas, miał na celu określenie bezpieczeństwa biologicznego na placach zabaw i odbywał się pod nadzorem pracowników naukowych Wydziału Medycznego KUL. Realizacją zajęli się członkowie Koła Naukowego Biotechnologii.

Wyniki badań udostępniono w formie interaktywnej mapy

Co ważne, zdobyte w trakcie badań wyniki zostały udostępnione publicznie. Uczeni zdecydowali się na formę interaktywnej mapy, gdzie można sprawdzić poszczególne bakterie na różnych placach zabaw z Lublina. Jest ona dostępna pod adresem placezabawpodlupa.pl.

Naukowcy opublikowali wyniki badań w formie interaktywnej mapy.Zrzut ekranuINTERIA.PL

Po wyborze danego placu zabaw należy kliknąć przycisk Pokaż więcej. Spowoduje to uruchomienie po prawej stronie nowego okna ze szczegółowymi informacjami. Oczywiście warto mieć na uwadze, że wykrycie danej bakterii w zeszłym roku nie oznacza, że obecnie ona tam występuje.

Naukowcy dodali, że warto przeprowadzić podobne badania w innych miastach Polski. Dopiero wtedy będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania związane z bezpieczeństwem placów zabaw w danej lokalizacji. Na podstawie porównania miejsc z innymi w pozostałych miejscowościach. Bez tego typu analizy trudno powiedzieć, czy place zabaw z Lublina są mniej lub bardziej niebezpieczne w zakresie higieny. Na tej podstawie zostaną stworzone rekomendacje dla zarządców, którzy będą mogli lepiej zadbać o czystość placówek.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas