Robak sprzed 400 mln lat posiadał zbroję! Nazwali go Excaliburem dewonu

Paleontolodzy odkryli w Australii skamieniałości dewońskiego robaka, który charakteryzował się niezwykle rozbudowaną „zbroją”. Naukowcy nazwali go Excaliburem z uwagi na wyjątkowo silny podłużny pancerz ochronny robaka mogący zwijać się w kłębek, który przypomina legendarny miecz Króla Artura.

Robak sprzed 400 mln lat posiadał zbroję! Nazwano go Excaliburem dewonu
Robak sprzed 400 mln lat posiadał zbroję! Nazwano go Excaliburem dewonuFacebook

Odkryta skamieniałość robaka Excalibura nazywa się tak naprawdę Lepidocoleus caliburnus. Mierzył mniej niż dwa centymetry i wbrew legendarnej przypowieści o mieczu Króla Artura, moglibyśmy zmiażdżyć go jednym ruchem.

Excalibur żył około 400 mln lat temu w okresie dewońskim (jedna z epok paleozoiku). Zamieszkiwał on dawne morze na terenie obecnego interioru australijskiego kontynentu. Środowiskiem robaka była rafy koralowe. Żywił się najpewniej resztkami organicznymi, a swojego niezwykłego pancerza używał do ochrony przed drapieżnikami.

Sarah Jacquet, geolog z Uniwersytetu Missouri, która prowadziła badania na australijską skamieniałością ujawniła, że pancerz Excalibura był niezwykle rozwinięty ewolucyjnie.

Robak potrafił się zwinąć w kłębek, aby lepiej odpierać ataki drapieżników. Niestety ta metoda obrony nie uchroniła Lepidocoleus caliburnus przed ostatecznym wyginięciem pod koniec dewonu, kiedy to zniknęło 75% spośród wszystkich gatunków organizmów na Ziemi.

Odkrycie Excalibura nie tylko odświeżyło dawną legendę o Królu Arturze, ale przede wszystkim przyniosło cenne informacje na temat strategii obronnych najmniejszych i pozornie bezbronnych organizmów z pradawnych mórz.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas