Robisz formę życia? Badanie pokazuje, że poranne ćwiczenia spalają więcej tłuszczu

Naukowcy od lat próbują ustalić, jaka pora dnia jest najlepsza na aktywność fizyczną i choć wiele zależy tu od rodzaju wykonywanych ćwiczeń i celu treningowego, to według najnowszych badań do spalania tłuszczu najlepiej wykorzystać poranki.

Chcesz spalić tkankę tłuszczową? Trenuj rano
Chcesz spalić tkankę tłuszczową? Trenuj rano123RF/PICSEL

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców ze szwedzkiego Instytutu Karolinska i Uniwersytetu w Kopenhadze, opublikowane na łamach magazynu naukowego Proceedings of the National Academy of Sciences, wykazało, że myszy mają wyższy metabolizm tłuszczów podczas ćwiczeń we wczesnej fazie aktywności codziennego cyklu niż we wczesnej fazie odpoczynku. Różnica wynika z faktu, że procesy biologiczne przebiegają różnie w zależności od pory dnia ze względu na rytm dobowy każdej komórki, czyli naturalny cykl zmian zachodzących w organizmie w ciągu każdej doby.

Kiedy ćwiczyć, żeby spalać tłuszcz? Rano!

W przypadku myszy oznacza to wieczór, bo są zwierzętami prowadzącymi nocny tryb życia, ale biorąc pod uwagę, że od dawna uznaje się je za dobry model badania fizjologii i metabolizmu człowieka, można przełożyć to na ludzki organizm. Pozwala to przypuszczać, że jeśli zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej, powinniśmy postawić na poranne treningi, bo wtedy ćwiczenia będą efektywniejsze.

Nasze wyniki sugerują, że ćwiczenia późnym rankiem mogą być bardziej skuteczne niż ćwiczenia późnym wieczorem pod względem przyspieszenia metabolizmu i spalania tłuszczu, a jeśli tak jest, mogą okazać się wartościowe dla osób z nadwagą
komentuje profesor Juleen Zierath.

Naukowcy poddali myszy intensywnemu treningowi w dwóch porach dnia i zbadali wpływ tych ćwiczeń na ich tkankę tłuszczową.

Przyjrzeli się, które geny były aktywne w tkance tłuszczowej i odkryli, że te odpowiedzialne za przyspieszenie metabolizmu były bardziej obfite w godzinach "porannych", niezależnie od tego, ile pokarmu zjadły myszy.

Odkryli też, że wcześniejsza seria ćwiczeń zwiększyła ekspresję genów zaangażowanych w rozkładanie tłuszczu poprzez wytwarzanie ciepła i mitochondriów, co wskazuje na wyższe tempo metabolizmu.

Właściwy czas wydaje się ważny dla równowagi energetycznej organizmu i poprawy korzyści zdrowotnych wynikających z ćwiczeń, ale potrzebne są dalsze badania, aby wyciągnąć wiarygodne wnioski na temat znaczenia naszych odkryć dla ludzi
podsumowują badacze.
Wpadłeś pod lód i co dalej? Młodzież ze Szwecji zna rozwiązanieinteriaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas