Rośliny leśne w Europie migrują. Ciekawostką jest kierunek
Europejskie rośliny leśne zwiększają swój zasięg i zasiedlają kolejne regiony. Naukowcy, wśród których są także polscy badacze, ustalili, że odbywa się to z prędkością kilku kilometrów na rok. Zastanawia jednak kierunek, bo mogłoby się wydawać, że w wyniku zmian klimatu będzie to głównie północ, a jest inaczej.
Rośliny leśne w Europie zmieniają własne siedliska i teoretycznie można stwierdzić, że w głównym stopniu związane to jest z działalnością człowieka oraz ocieplającym się klimatem. Sprawie postanowiła przyjrzeć się grupa ekspertów, w tym również z Polski, która przebadała liczne gatunki występujące w lasach Starego Kontynentu. Stwierdzono, że w trakcie jednego roku przesunięcie wynosi kilka kilometrów.
Grupa badaczy przeanalizowała 266 europejskich gatunków roślin leśnych z okresu 84 lat. Pod uwagę wzięto aż 3 tys. stanowisk, w tym znajdujących się w Puszczy Białowieskiej czy niemieckich lasach rozmieszczonych na terenie Brandenburgii. Uzyskane w badaniach wyniki są co najmniej bardzo ciekawe.
Badacze ustalili, że rośliny leśne w Europie zmieniają własne zasięgi w skali roku średnio o 3,56 km. Można pomyśleć, że w wyniku zmian klimatu odbywa się to głównie w kierunku północnym. Tam również, ale okazuje się, że nie jest on dominujący.
Eksperci dostrzegli, że głównym kierunkiem obranym przez rośliny leśne w Europie jest zachód. Zaobserwowano to w przypadku aż 39 proc. badanych gatunków flory. Natomiast na północ zmierza tylko 15 proc. z nich. Jak nietrudno zauważyć, migracja odbywa się głównie (2,5 razy częściej) w kierunku zachodnim Starego Kontynentu.
Grupa badaczy nie ma jednak złudzeń, że obrany przez rośliny leśne kierunek również związany jest z działalnością człowieka. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź tkwi m.in. w azocie.
Wyniki badań są więc ciekawe i pozwalają na lepsze zrozumienie wpływu człowieka na otaczającą nas florę. Eksperci opublikowali własne spostrzeżenia w artykule udostępnionym na łamach Science.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!