Samoańska roślina lepsza od ibuprofenu?

​Naukowcy odkryli, że pewna samoańska roślina jest równie skuteczna w eliminacji stanu zapalnego, co ibuprofen. Może być podstawą przełomowego leku przeciwbólowego.

Plaża na Samoa
Plaża na Samoa123RF/PICSEL

Psychotria insularum to niewielki krzew występujący w lasach deszczowych południowego Pacyfiku. Rdzenne społeczności Samoańczyków od pokoleń stosują liście rośliny zwanej matalafi jako lekarstwo. Teraz naukowcy z Victoria University of Wellington odkryli mechanizm przeciwzapalny, który zapewnia matalafi niezwykłe właściwości.

Roślina matalafi jest powszechnie stosowana do leczenia różnych stanów zapalnych, od gorączki po obrzęki i infekcje skóry. Samoańczycy tłuką liście na pastę, tworząc tzw. homogenat. - Matalafi stosuje się na Samoa na dwa sposoby - do leczenia chorób przypisywanych duchom oraz do leczenia różnych form zapalenia. Rozpocząłem mój doktorat w Te Herenga Waka w 2013 roku i pracowałem z tradycyjnymi uzdrowicielami na Samoa, aby zebrać matalafi i przywieźć je do Aotearoa i dowiedzieć się, dlaczego działa - powiedział dr Seeseei Molimau-Samasoni, biotechnolog z University of Newcastle, rodowity Samoańczyk.

Psychotria insularummateriały prasowe

Teraz naukowcom udało się ustalić, co zapewnia matalafi właściwości przeciwzapalne. Okazuje się, że jest to tzw. chelator żelaza - zawiera związki łączące się z żelazem, pomagając usunąć ten pierwiastek z organizmu. Wykazano, że aktywność chelatora żelaza "zmniejszyła prozapalne działanie i wzmocniła przeciwzapalne odpowiedzi cytokinowe w komórkach odpornościowych". Obserwowane efekty były podobne do tych zapewnianych przez ibuprofen, popularny lek przeciwzapalny.Matalafi może okazać się skuteczną substancją do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, jak alzheimer. Wykazano również, że związki zawarte w roślinie oddziałują z genem związanym z otyłością, cukrzycą czy chorobami układu krążenia. Mowa o RIM101, który jest głównym regulatorem lipotoksyczności (śmierci komórki z powodu toksyczności lipidów).Uczonym udało się wyodrębnić dwa podstawowe związki bioaktywne występujące w matalafi: rutynę i nikotiflorynę, które wykazują silne działanie przeciwzapalne i neuroprotekcyjne. W liściach matalafi mogą również być obecne jeszcze inne nieodkryte związki.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas