Skończy z rozwodami? Ten nowy-stary lek działa cuda na chrapanie
Jak wynika z międzynarodowego badania European Respiratory Society Congress, znany i często stosowany lek przeciwpadaczkowy może pomóc pacjentom cierpiącym na obturacyjny bezdech senny.
Obturacyjny bezdech senny to powszechny problem z oddychaniem, według danych angielskiego National Institute for Health and Care Excellence dotykający około jednej na 20 osób. Pacjenci z tym schorzeniem często głośno chrapią, wybudzają się, a ich oddech w nocy wielokrotnie się zatrzymuje. Prowadzi to nie tylko do przewlekłego zmęczenia, ale również zwiększa ryzyko nadciśnienia, udaru, chorób serca oraz cukrzycy typu 2.
Aparaty CPAP nie dla każdego
Badanie zaprezentowane na kongresie Europejskiego Towarzystwa Oddechowego w Wiedniu wykazało, że rozwiązaniem problemu może być stosowany w leczeniu padaczki lek o nazwie Sultiam. Odkrycia te wskazują na możliwość alternatywnego leczenia dla pacjentów, którzy nie mogą korzystać z urządzeń do mechanicznego wspomagania oddychania, takich jak aparaty CPAP (metoda wspomagania oddychania stosowana głównie w leczeniu bezdechu sennego, a także w przypadku niewydolności oddechowej).
Standardowe leczenie obturacyjnego bezdechu sennego polega na spaniu z maszyną, która wdmuchuje powietrze przez maskę na twarz, aby utrzymać drożność dróg oddechowych. Niestety, dla wielu osób korzystanie z tych maszyn jest trudne w dłuższej perspektywie, dlatego należy znaleźć alternatywne metody leczenia
W badaniu wzięło udział prawie 300 pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym z Belgii, Czech, Francji, Niemiec i Hiszpanii, którzy nie korzystali z aparatów CPAP. Podzielono ich na cztery grupy, z których trzy otrzymały różne dawki sultiamu (100, 200 lub 300 mg sultiamu dziennie), a jedna placebo.
Otyłość to podstawowy problem
Wszyscy uczestnicy zostali poddani ocenie polisomnograficznej na początkowym etapie, następnie po czterech tygodniach i ostatecznie po 12 tygodniach. Do pomiaru oddychania, poziomu tlenu we krwi, rytmu serca, ruchów gałek ocznych oraz aktywności mózgu i mięśni podczas snu wykorzystano polisomnografię. Wyniki po 12 tygodniach wykazały, że pacjenci przyjmujący sultiam doświadczyli do 50 proc. mniej przerw w oddychaniu, a poziom tlenu we krwi podczas snu był wyższy.
Badacze wskazali, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić pozytywny wpływ leku na większą grupę pacjentów z bezdechem sennym. Eksperci podkreślają również, że w wielu przypadkach bezdech senny jest związany z otyłością, co powinno pozostać priorytetem w leczeniu tego schorzenia.