Reklama

Student UJ stworzył platformę łączącą polskich lekarzy i uchodźców z Ukrainy

​Jeden ze studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzył specjalną platformę dla uchodźców z Ukrainy, którzy potrzebują konsultacji lekarskiej każdego typu. Będą mogli dzięki niej kontynuować przerwane leczenie lub dostać recepty na niezbędne lekarstwa. Jeżeli zaś stan zdrowia będzie tego wymagał, zostaną zgłoszeni na hospitalizację. To rozwiązanie może ułatwić życie wszystkim uciekającym przed wojną.

Autorem strony Lekarze dla Ukrainy jest Witold Wydmański, student informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ. Platforma jest dostępna w języku polskim i ukraińskim, a wkrótce powstanie wersja anglojęzyczna. 

- Pomysł na portal podrzucił mi mój tata, onkolog. Jako lekarz-specjalista chciał pomóc osobom uciekającym z Ukrainy w sposób, w jaki może najlepiej, czyli oferując darmową opiekę medyczną. Jest to o tyle istotne, że dla wielu uciekających czas jest krytyczną rzeczą. Wielu z nich zapewne musiało przerwać leczenie, którego kontynuacja nie może czekać. Zamieścił post Facebooku, ale szybko zorientował się że w ten sposób ma małe szanse na dotarcie do osób, które potrzebują tego najbardziej - powiedział Witold Wydmański, twórca platformy Lekarze dla Ukrainy.

Reklama

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z pomocy medycznej w naszym kraju na takich samych zasadach jak Polacy. Strona lekarzedlaukrainy.pl ma ułatwić kontakt lekarzy z potrzebującymi pomocy uchodźcami. Mogą ogłaszać się zarówno lekarze oferujący darmową pomoc medyczną, jak i uchodźcy oczekujący konkretnej pomocy.

- Podczas przeglądania Twittera zauważyłem, że mamy w Polsce masę wspaniałych lekarzy, którzy również oferują swoją pomoc, ale mają ten sam problem. Nie wiedzą, jak dotrzeć do ludzi, którzy jej potrzebują. Zrobiłem więc szybko serwis, który może im w tym pomóc z nadzieją, że jeżeli zbierzemy ich wszystkich w jednym miejscu, to może uda nam się dotrzeć do jak największej liczby potrzebujących. W ten sposób powstała strona lekarzedlaukrainy.pl, która łączy lekarzy z całej Polski oferujących darmową pomoc medyczną osobom uchodźczym - dodał Witold Wydmański.

Do tej pory na platformie zarejestrowało się kilkunastu lekarzy, z różnych miast Polski: Krakowa, Warszawy, Katowic, ale i mniejszych miejscowości. Strona cały czas się rozrasta, co potwierdza, że trafia do potrzebujących.

Wszyscy lekarze, którzy chcą pomóc uchodźcom, mogą zarejestrować się na stronie lekarzedlaukrainy.pl/register.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy