Świętokrzyscy naukowcy zbadają trwałość wieżowca z wielkiej płyty

Kielecki wieżowiec wygląda jak nieco zdewastowany pustostan. Jednak wbrew pozorom, jest zamieszkany zaledwie przez kilku lokatorów. Teraz jego stan techniczny zostanie zbadany przez świętokrzyskich naukowców.

Kielecki wieżowiec, przy ul. Młodej 4 zostanie przebadany przez naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej. W tym celu w poniedziałek 27 marca w Urzędzie Miasta Kielce podpisana została umowa pomiędzy Miastem Kielce a Politechniką Świętokrzyską. To pierwsze tego typu badanie w Polsce.

Wielka płyta trafi pod lupę świętokrzyskich naukowców

Budynek przy ul. Młodej 4 oddany został do użytku w 1982 roku. Ma 10 kondygnacji i ponad 150 lokali mieszkalnych, choć obecnie zamieszkuje go... pięć osób. Zamieszkane lokale znajdują się na pierwszym i drugim piętrze. Pozostała część nieruchomości, łącznie z parterem jest wyłączona z użytkowania.

Reklama

To m.in. dzięki temu będzie możliwe wykonanie badań. Jak podkreśla Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach, stan budynku nie zagraża lokatorom. Ale zwraca uwagę, że czas użytkowania budynków z wielkiej płyty to według architektów ponad 50 lat. Dzięki opuszczonym mieszkaniom będzie można zyskać cenne dane, które następnie zostaną przez naukowców wykorzystane do dalszych analiz w zakresie budownictwa systemowego.

Rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba podkreślił, że badania dadzą odpowiedź, jak długo tego typu budynki mogą być użytkowane. Oprócz naukowców w badaniach będą mogli również brać udział studenci, a zgromadzone dane wykorzystają do prac inżynierskich i magisterskich.

Prof. dr hab. inż. Jerzy Zbigniew Piotrowski z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geodezji i Energetyki Odnawialnej, który jest inicjatorem badań, podkreślił z kolei, że w Polsce od 20 lat trwa dyskusja na temat stanu bezpieczeństwa i trwałości budownictwa z wielkiej płyty.

― Do tej pory nie było okazji, aby przeprowadzić kompleksowe badania budynków w technologii systemowej. Udostępnienie budynku przy ul. Młodej umożliwi bez ograniczenia na wykonanie badań wytrzymałościowych, stanu połączeń płyt wewnętrznych i zewnętrznych, a także stanu izolacyjności płyt. Ważnym aspektem będzie ocena stanu technicznego całego obiektu pod względem wytrzymałościowym, trwałościowym i funkcjonalnym, co pomoże w podjęciu decyzji o dalszych losach obiektu ― powiedział prof. dr hab. inż. Jerzy Zbigniew Piotrowski.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy