Szóste wymieranie gatunków. Z Ziemią jest gorzej, niż myślicie
Ten raport jest niczym ogłoszenie alarmu dla całej Ziemi. Połowa gatunków zwierząt na Ziemi doświadcza gwałtownego spadku liczebności populacji, co stanowi poważne zagrożenie dla różnorodności życia na naszej planecie. To katastrofa - ostrzegają naukowcy.
Z Ziemią jest gorzej, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. W najnowszym numerze czasopisma Biological Reviews opublikowany został raport naukowców, którzy przeanalizowali sytuację ponad 70 tysięcy gatunków zwierząt. Badanie objęło ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby, a nawet owady. Okazało się, że prawie połowa gatunków zwierząt w ostatnich latach doświadcza gwałtownego spadku populacji. - Wygląda na to, że nasza planeta wkroczyła właśnie w coś, co nazywamy "szóstym masowym wymieraniem gatunków" - napisali w raporcie naukowcy.
Winni są ludzie
Naukowcy nie mają wątpliwości, że tym razem masowe wymieranie gatunków spowodowane jest działalnością człowieka. Wszystko przez niszczenie dzikich obszarów, aby zrobić miejsce dla upraw, miast, dróg i osiedli. Jednak równie istotnym czynnikiem są zmiany klimatu, które sprawiają, że zwierzęta mają kłopot ze znalezieniem pożywienia. Daniel Pincheira-Donoso, współautor badania z Wydziału Nauk Biologicznych na Uniwersytecie Queen's w Belfaście, nazwał te wyniki "dramatycznym alarmem dla Ziemi".
Już wcześniejsze badania - oparte na mniejszej liczbie gatunków - zapowiadały zbliżającą się katastrofę dla świata zwierząt. Najnowszy raport naukowców udowadnia, że 33 procent gatunków uznanych za "niezagrożone" na tzw. Czerwonej Liście IUNC (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) w rzeczywistości jest na skraju całkowitego wyginięcia.
Najgorsza sytuacja jest w rejonach tropikalnych, gdyż tam zwierzęta okazały się bardzo wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury spowodowane przez zmiany klimatu. Nikt nie wie, jakie konsekwencje dla ekosystemu Ziemi będzie miało masowe wyginięcie całych gatunków. - To zagrożenie także dla nas. Jak zniknie wiele populacji zwierząt, my także możemy nie przetrwać - twierdzi profesor Brendan Godley, jeden z autorów raportu.
Szósta fala wymierania
Masowe wymieranie to gwałtowne wyginięcie wielu gatunków zwierząt i roślin, które już kilka razy miało miejsce na Ziemi. Powodem mogły być globalne katastrofy jak np. upadek asteroidy czy nagły wzrost aktywności wulkanów.
W dziejach życia na Ziemi zidentyfikowano pięć wielkich masowych wymierań:
- wymieranie ordowickie - ok. 438 mln lat temu
- wymieranie dewońskie - ok. 374 mln lat temu
- wymieranie permskie - ok. 250 mln lat temu
- wymieranie triasowe - ok. 201 mln lat temu
- wymieranie kredowe - ok. 66 mln lat temu
Autorzy raportu ostrzegają, że szóste wielkie wymieranie gatunków będzie największą katastrofą od czasu uderzenia w Ziemię asteroidy, kiedy wyginęły dinozaury. Po raz pierwszy w historii naszej planety sprawcami tej katastrofy będą ludzie.