Tajemnicza starożytna megastruktura w Bałtyku. Jest najstarsza w Europie!

Wygląda na to, że fale Bałtyku ukrywały przed nami fascynującą tajemnicę! Naukowcy odkryli, że na dnie morza znajduje się najstarsza w Europie megastruktura zbudowana przez człowieka.

Wygląda na to, że fale Bałtyku ukrywały przed nami fascynującą tajemnicę! Naukowcy odkryli, że na dnie morza znajduje się najstarsza w Europie megastruktura zbudowana przez człowieka.
Tego się nie spodziewaliśmy. Bałtyk skrywał "mega" tajemnicę /Philipp Hoy/PNAS, 2024 /domena publiczna

Niemieccy badacze dokonali właśnie niesamowitego odkrycia, a mianowicie zidentyfikowali ciągnącą się na prawie kilometr kamienną konstrukcję na dnie Bałtyku. Mowa o długim murze oddalonym o ok. 10 km od brzegu, który został dostrzeżony przypadkiem, gdy naukowcy korzystali z sonaru wielowiązkowego na statku badawczym podczas studenckiego rejsu. Bliższa inspekcja tej konstrukcji nazwanej Blinkerwall ujawniła około 1400 mniejszych kamieni, które prawdopodobnie zostały rozmieszczone tak, aby łączyć prawie 300 większych głazów, z których wiele było zbyt ciężkich, aby nawet grupy ludzi mogły je przenieść. 

Reklama

Tajemniczy mur na dnie Bałtyku

Zdaniem ekspertów mur znajduje się na głębokości 21 metrów, ale najpewniej został wzniesiony przez lud łowców-zbieraczy na lądzie obok jeziora lub bagna. Choć jego konkretne przeznaczenie jest trudne do udowodnienia, naukowcy podejrzewają, że służył on do zaganiania stad reniferów. Jak wyjaśniają na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences, może to być część sztucznego wąskiego gardła, które umożliwiało kierowanie zwierząt w określone miejsce. Gdzie w takim razie jest druga?

Niewykluczone, że zakopana na dnie Bałtyku, ale jej rolę mógł też pełnić brzeg jeziora - w obu wersjach chodziło jednak o zepchnięcie zwierząt w miejsce, gdzie stawały się łatwym celem dla przygotowanych myśliwych. 

To najstarsza megastruktura w Europie

Na podstawie rozmiaru i kształtu muru o długości 971 metrów Geersen i jego współpracownicy uważają za mało prawdopodobne, aby powstał on w wyniku naturalnych procesów, jak ogromne tsunami przesuwające kamienie na miejsce lub pozostawienie przez poruszający się lodowiec.

Jeśli mur był starożytnym miejscem łowieckim, prawdopodobnie został zbudowany ponad 10 000 lat temu i zatopiony przez podnoszący się poziom morza około 8500 lat temu. Zespół chce ponownie odwiedzić to miejsce, aby dowiedzieć się więcej, tj. zrekonstruować starożytny krajobraz i poszukać kości zwierzęcych i ludzkich artefaktów, takich jak pociski używane podczas polowań, które mogą być zakopane w osadach wokół ściany.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Morze Bałtyckie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy