Tajemnicze podwodne struktury ujawniają prehistoryczną gigantyczną katastrofę

Naukowcy odkryli niezwykłe zniszczenia spowodowane przez wielką podwodną lawinę, która miała miejsce prawie 60 000 lat temu. Zagadkowe struktury ujawniają kryjące się pod wodami oceanów niebezpieczeństwo, które może mieć wpływ na nasze życie.

Odkryto ślady podwodnej gigantycznej katastrofy. Czegoś takiego jeszcze nie widziano
Odkryto ślady podwodnej gigantycznej katastrofy. Czegoś takiego jeszcze nie widziano balinature123RF/PICSEL

Oceany skrywają wiele tajemnic, a jedna z nich została właśnie odkryta. Istnienie tajemniczych struktur na dnie oceanu wskazuje na czające się w mroku niebezpieczeństwo. Wiedza, że takie wydarzenia mogą wystąpić, nakazuje nam rozwinięcie znacznie lepszej sieci monitorowania środowiska.

Odnaleziono ślady prehistorycznej wielkiej katastrofy

Naukowcy przebadali ponad 300 próbek pochodzących z dna Oceanu Atlantyckiego. Pobrali je u północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Wyniki analiz połączono z danymi sejsmicznymi i batymetrycznymi. Okazało się, że badacze zarejestrowali podwodną lawinę, która z małego osuwiska przekształciła się w niszczycielską katastrofę.

To pierwszy raz, kiedy komukolwiek udało się zmapować całą pojedynczą podwodną lawinę tej wielkości i obliczyć jej czynnik wzrostu
Chris Stevenson, sedymentolog z University of Liverpool's School of Environmental Sciences

Ekspert dodał: - Co jest tak interesujące, to jak wydarzenie rozwinęło się z relatywnie niewielkiego początku w ogromną i niszczycielską lawinę podwodną, osiągając wysokość 200 metrów i poruszając się ze średnią prędkością około 15 m/s, zrywając dno morza i wyrywając wszystko na swojej drodze.

Specjaliści obliczyli, że w fazie początkowej lawina miała objętość 1,5 kilometra sześciennego, jednakże wraz z odległością nabierała masy. Na koniec osiągnęła objętość około 162 kilometrów sześciennych, czyli ponad 100-krotność swojej początkowej wielkości.

W swojej "szczytowej fazie" lawina pędziła z prędkością około 64 km/h i zdołała wyżłobić w dnie oceanu gigantyczne rozcięcie o szerokości 15 km i głębokości 30 m. Ślady wielkiej lawiny widoczne są w odległości aż 2000 km od miejsca początkowego. Badacze wskazują, że jęzor lawiny rozprzestrzenił się na obszarze większym, niż Wielka Brytania, zakopując wszystko pod około metrową warstwą piasku i błota.

Lawina zeszła w Kanionie Agadir, który jest jednym z największych podwodnych kanionów na świecie. Jednocześnie niezwykła siła doprowadziła do erozji około 4500 kilometrów kwadratowych ścian tego kanionu. Naukowcy są zgodni, że pojawiły się wówczas "ekstremalne poziomy erozji".

Przyczyna powstania osuwiska jest jak na razie nieznana. Autorzy artykułu sugerują, że mogło dojść do naturalnego rozluźnienia materiału, lub do trzęsienia ziemi.

Droga gigantycznej podwodnej lawinyBöttner Ch., et al., 2024. Extreme erosion and bulking in a giant submarine gravity flow. Science Advances, vol. 10, Issue 34/Open Accessmateriały prasowe

Zagrożenie czające się w głębinach, czyli tajemnicze podwodne lawiny

Specjaliści są w szoku, że tak wielka lawina w ogóle miała miejsce. Jednocześnie wskazują, że podwodne osuwiska są wyjątkowo zagadkowe: niemal niemożliwe do zarejestrowania i bardzo trudne do zbadania. Ponadto przewidzenie, w którym miejscu oraz kiedy nastąpi taka lawina, jest wręcz karkołomnym zadaniem.

Dlatego też szczegółowa analiza dawnych podwodnych lawin może nam zdradzić wiele istotnych informacji dotyczących tego, jak potężne mogą być takie zdarzenia, w jakich okolicznościach mogą wystąpić i jak dużym zagrożeniem mogą być.

Jak mówi Sebastian Krastel z Wydziału Geofizyki Morskiej na Uniwersytecie w Kilonii: - Nasze nowe badanie fundamentalnie kwestionuje sposób, w jaki postrzegamy te wydarzenia. Przedtem myśleliśmy, że duże lawiny powstają tylko w wyniku sporych uszkodzeń zboczy. Ale teraz wiemy, że mogą zacząć od małych rzeczy i urosnąć do niezwykle potężnych i rozległych, gigantycznych zdarzeń.

Badacze zauważają, że podwodne lawiny mogą mieć wpływ na życie ludzi na powierzchni, ponieważ mogą uszkadzać podwodne instalacje, takie jak ropociągi i gazociągi, a także podwodne kable internetowe.

- Te ustalenia mają ogromne znaczenie dla sposobu, w jaki próbujemy oceniać potencjalne ryzyko geozagrożeń dla infrastruktury dna morskiego, takich jak kable internetowe, które odpowiadają za niemal cały globalny ruch internetowy, i które są krytyczne dla wszystkich aspektów naszych nowoczesnych społeczeństw - wyjaśnił Stevenson.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Science Advances.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

Astronauci utknęli na ISS. W jakich warunkach spędzą kilka miesięcy?© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas