Teleskop Webba pomógł odkryć "świat pary wodnej" w kosmosie

100 lat świetlnych od Ziemi znajduje się planeta, która może być jedynym w swoim rodzaju obiektem w kosmosie. Stanowi element, który pozwoli nam lepiej wynajdywać miejsca do kolonizacji.

Teleskop Webba odkrył niezwykłe zjawisko. Może pomóc znaleźć planety zdatne do zamieszkania
Teleskop Webba odkrył niezwykłe zjawisko. Może pomóc znaleźć planety zdatne do zamieszkania@ExploreCosmos_Twitter
Teleskop Webba odkrył niezwykłe zjawisko. Może pomóc znaleźć planety zdatne do zamieszkania@ExploreCosmos_Twitter

Odkryto kosmiczny "świat pary wodnej"

"Po pierwszy raz, gdy widzimy coś takiego". To słowa Eshana Raula, studenta Uniwersytetu w Michigan, któremu udało się przeanalizować zdjęcia planety GJ 9827 d, zrobione przez Kosmiczny Teleskop Webba. Będąca dwa razy większą od Ziemi, stanowi niezwykły okaz złożoności kosmicznych światów. Planetę GJ 9827 d wykryto w 2017 roku i już wtedy zauważono na niej coś zaskakującego — atmosferę ze śladami gorącej pary wodnej. To wskazywało, że może to być pierwsza odkryta planeta z atmosferą, która zawiera ciężkie cząsteczki.

Najnowsze badanie zespołu astronomów z Uniwersytetu w Michigan potwierdziło te przypuszczenia... i to w skali, jakiej nie można było się spodziewać. Okazało się, że atmosfera GJ 9827 d nie tylko posiada ślady gorącej pary wodnej, co tak naprawdę w większości składa się z tej pary. Oznaczało to, że odnaleziono pierwszy w historii "świat pary wodnej".

Atmosferę planety rozpoznano za pomocą spektroskopii transmisyjnej, analizując światło gwiazdy przechodzące przez atmosferę GJ 9827 d. Nowe informacje zebrane przez Teleskop Webba porównano z wcześniejszymi obserwacjami planety. Dzięki tym danym udało się rozróżnić dwa rodzaje atmosfery planety: jedna jest mętna z niewielką ilością cięższych pierwiastków, głównie wodoru, gdy druga ma wysoką gęstość z wieloma cięższymi pierwiastkami i dużą ilością wody.

Uważa się, że takie planety posiadają bogatą w parę wodną atmosferę, ze względu na bliskość gwiazd. GJ 9827 d jest pierwszą odkrytą planetą poza Układem Słonecznym z atmosferą, w której nie dominuje wodór. Zamiast tego atmosfera tej planety jest cięższa i bogatsza w wodę.

- Pod względem masy cząsteczkowej jest ona bliższa atmosferom bogatym w dwutlenek węgla lub azot, których obecnie szukamy na mniejszych planetach skalistych, gdzie ostatecznie poszukalibyśmy życia — powiedział Piaulet-Ghorayeb.

Atmosfera planety GJ 9827 d nie sprzyja powstawaniu życia, przynajmniej takiego, jakie znamy. Niemniej odkrycie jej składu może pomóc w odkrywaniu tych planet, których atmosfera faktycznie jest zbliżona to tej na Ziemi. Obecność ciężkiej, bogatej w wodę atmosfery na małej planecie, takiej jak GJ 9827 d, stanowi dowód na to, że takie planety w ogóle istnieją i mogą być badane z użyciem Teleskopu Jamesa Webba.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Bioniczna proteza jest testowana przez polskich naukowcówPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas