Ten zmieniający stan materiał zapewni kamuflaż termiczny nowej generacji

Naukowcy University of Texas at Austin opracowali nowy nanokrystaliczny materiał, który jest w stanie zmieniać stan skupienia między żelem i płynem w odpowiedzi na temperaturę, otwierając drogę do zupełnie nowych systemów chłodzenia czy kamuflażu termicznego.

Czy ten przedziwny żel sprawi, że urządzenia wojskowe staną się niewidoczne?
Czy ten przedziwny żel sprawi, że urządzenia wojskowe staną się niewidoczne? 123RF/PICSEL

Nowy materiał jest stworzony z nanokryształów tlenku indu (10 000 razy cieńszych niż średnica ludzkiego włosa), rozproszonych w roztworze, które w temperaturze pokojowej łączą się ze sobą, za sprawą molekularnych konsolidatorów, dzięki czemu uzyskujemy konsystencję żelową. Kiedy jednak materiał zostanie podgrzany do 90℃, połączenia zostają zerwane, a żel ponownie przyjmuje formę ciekłą, zmieniając przy okazji kolor i inne właściwości.

Kamuflaż termiczny i lepsze chłodzenie budynków i... statków kosmicznych

Zespół odpowiedzialny za nowy materiał sugeruje, że ten może być wykorzystany jako filtr optyczny, który absorbuje różne barwy światła w zależności od tego, w jakim stanie się znajduje, co jest podstawą dla innowacyjnych systemów kamuflujących czy też systemów chłodzenia/ogrzewania budynków, a nawet statków kosmicznych. 

Jak podkreślają jednak autorzy rozwiązania, to tylko niektóre z potencjalnych zastosowań, bo zarówno nanokryształy, jak i konsolidatory, można modyfikować w celu uzyskania pożądanych właściwości.

Forma żelowa (z lewej), forma ciekła (z prawej) news.utexas.edumateriały prasowe

I tak za pomocą różnych konsolidatorów można uzyskać żele zmieniające stan skupienia na podstawie temperatury otoczenia, wykrycia konkretnych toksyn, pola magnetycznego, zmian pH czy wielu innych parametrów, a wymiana nanokryształów na inny typ może przynieść zmianę sposobu reakcji materiału na światło.

Jeśli połączymy to wszystko razem, możemy uzyskać materiał, który posłuży jako baza czujników zmieniających kolor i stan, kiedy wykryją niebezpieczne substancje czy swoisty “pojemnik transportowy" na leki, uwalniający “ładunek", kiedy znajdzie się w pobliżu np. komórek rakowych.

Co więcej, zespół eksperymentuje obecnie z łączeniem wielu różnych nanokryształów, by stworzyć żel, który w odpowiedzi na zmiany temperatury, sygnały chemiczne czy inne czynniki oferuje aż cztery stany skupienia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas