​Tirzepatyd obiecującym lekiem na otyłość

Badania kliniczne SURMOUNT-1, przeprowadzone przez firmę Eli Lilly and Company, potwierdziły, że tirzepatyd powoduje utratę masy aż do 22,5 proc. Dotyczy to osób dorosłych z otyłością lub nadwagą.

Badanie kliniczne SURMOUNT-1, które objęło 2539 uczestników, wykazało skuteczność tirzepatydu przyjmowanego przez 72 tygodnie. Przeprowadzono je na osobach dorosłych z otyłością lub nadwagą z co najmniej jedną chorobą współistniejącą (inną niż cukrzyca). 

Co mówią badania?

Uczestnicy przyjmujący tirzepatyd uzyskali średnie zmniejszenie masy ciała o 16 proc. (16 kg przy dawce 5 mg), 21,4 proc. (22 kg przy dawce 10 mg) i 22,5 proc. (24 kg przy dawce 15 mg), w porównaniu z placebo (2,4 proc., 2 kg). Ponadto u 89 proc. (5 mg) i 96 proc. (10 mg i 15 mg) osób przyjmujących tirzepatyd uzyskano zmniejszenie masy ciała o co najmniej 5 proc. w porównaniu z 28 proc. osób przyjmujących placebo.

Reklama

- Otyłość jest chorobą przewlekłą, która często nie jest objęta takim samym standardem opieki jak inne schorzenia, pomimo jej wpływu na zdrowie fizyczne, psychologiczne i metaboliczne, co może obejmować zwiększone ryzyko nadciśnienia, chorób serca, nowotworów i skrócenie czasu przeżycia. W badaniu SURMOUNT-1 tirzepatyd pozwolił na uzyskanie imponującej redukcji masy ciała, co może stanowić ważny krok naprzód w partnerskim leczeniu tej złożonej choroby u pacjentów i lekarzy - powiedział Louis J. Aronne z Weill Cornell Medicine.

Uczestnicy, którzy w momencie rozpoczęcia badania mieli stan przedcukrzycowy, pozostaną włączeni do badania SURMOUNT-1 przez dodatkowe 104 tygodnie leczenia po początkowej dacie zakończenia 72 tygodni, aby ocenić wpływ na masę ciała i potencjalne różnice w progresji do cukrzycy typu 2-3 latach leczenia tirzepatidem w porównaniu z placebo.

- Tirzepatyd jest pierwszym badanym lekiem, który w badaniu fazy 3 spowodował utratę masy ciała średnio o ponad 20 proc., co wzmacnia naszą wiarę w jego potencjał w zakresie pomocy osobom cierpiącym na otyłość. Jesteśmy dumni, że prowadzimy badania i opracowujemy potencjalnie innowacyjne metody leczenia, takie jak tirzepatyd, który w badaniu SURMOUNT-1 pomógł prawie 2/3 uczestników przyjmujących najwyższą dawkę leku zmniejszyć masę ciała o co najmniej 20 procent - powiedział dr Jeff Emmick, wiceprezes ds. rozwoju produktów w firmie Lilly. 

Czym jest tirzepatyd?

Tirzepatyd jest podawanym raz w tygodniu receptorem GIP (glukozozależny polipeptyd insulinotropowy) i agonistą receptoru GLP-1 (glukagonopodobny peptyd-1). GIP jest hormonem, który może uzupełniać działanie agonistów receptora GLP-1. W modelach przedklinicznych wykazano, że GIP zmniejsza spożycie pokarmu i zwiększa wydatek energetyczny, co prowadzi do zmniejszenia masy ciała, a w połączeniu z receptorem GLP-1 może mieć większy wpływ na markery metaboliczne, takie jak masa ciała, stężenie glukozy i lipidów. 

Tirzepatyd jest obecnie w fazie 3 badań klinicznych nad lekami stosowanymi u osób dorosłych z otyłością lub nadwagą i chorobami współistniejącymi związanymi z nadwagą, jest też poddawany przeglądowi regulacyjnemu jako lek stosowany u osób dorosłych z cukrzycą typu 2. Jest on również badany jako potencjalny lek w leczeniu niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH) i niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF). Planowane są również badania nad tirzepatydem w obturacyjnym bezdechu sennym (OSA).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: otyłość | nadwaga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy