To rewolucja! Otwiera niezliczone możliwości diagnozowania chorób mózgu

Ludzka czaszka odgrywa tajemniczą rolę w zdrowiu mózgu, o której nigdy nie wiedzieliśmy. Naukowcy twierdzą, że otwiera to niezliczone możliwości leczenia i diagnozowania chorób.

Ludzka czaszka odgrywa tajemniczą rolę w zdrowiu mózgu, o której nigdy nie wiedzieliśmy. Naukowcy twierdzą, że otwiera to niezliczone możliwości leczenia i diagnozowania chorób.
Nadchodzi przełom. Łatwiejsze i skuteczniejsze badanie mózgu /123RF/PICSEL

Rewolucyjne odkrycie dotyczące ludzkiej czaszki

Komórki szpiku kostnego w czaszce reagują na choroby, co zdaniem naukowców oznacza, że czaszka może być użytecznym sposobem nieinwazyjnego obserwowania i potencjalnego leczenia stanu zapalnego w mózgu.

Sugerują oni, że to przełom, który może prowadzić do skuteczniejszego monitorowania chorób, takich jak choroba Alzheimera i udar mózgu, a potencjalnie nawet pomóc w zapobieganiu wystąpieniu tych chorób poprzez umożliwienie wczesnego wykrywania.

Jak wyjaśniają badacze, stan zapalny układu nerwowego odgrywa znaczącą rolę w wielu zaburzeniach mózgu i układu nerwowego, aktywując komórki odpornościowe i uwalniając cząsteczki, które pomagają chronić i leczyć nasze tkanki. Może to mieć jednak swoją cenę w postaci utrudnionego leczenia, a do tego czaszka i inne błony utrudniają dostęp do mózgu. 

Reklama

Urządzenia wearable do badania mózgu

To właśnie dlatego nowe odkrycie jest tak ważne - naukowcy znaleźli ścieżki prowadzące ze szpiku kostnego czaszki przez najbardziej zewnętrzną powierzchnię błon ochronnych mózgu, podważające pogląd, że czaszka i mózg nie mają ze sobą bezpośredniej interakcji.

Oznacza to, że zapalenie mózgu będzie można wykryć na podstawie niewiele więcej niż skanu czaszki pacjenta i potencjalnie dokonać tego za pomocą urządzeń przenośnych i do noszenia, co zapewni bardziej przystępny i praktyczny sposób monitorowania stanu mózgu. 

Np. w chorobie Alzheimera, udarach i stwardnieniu rozsianym, które są jednymi z wielu przykładów zaburzeń neurologicznych dotykających miliony ludzi na całym świecie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mózg | czaszka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy