Trzeci taki przypadek w historii. Kobieta wyleczona z HIV
Pewna Amerykanka zarażona HIV i jednocześnie cierpiąca na ostrą białaczkę szpikową, otrzymała przeszczep komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Terapia ta zadziałała także na wirusa - po 14 miesiącach od przeprowadzenia zabiegu nie miała wykrywalnego poziomu patogenu w organizmie, pomimo zaprzestania terapii antyretrowirusowej (ART). Jest to trzeci znany przypadek remisji HIV u osoby poddanej terapii za pomocą komórek macierzystych.
Przypadek został opisany w ramach badania obserwacyjnego IMPAACT (International Maternal Pediatric Adolescent AIDS Clinical Trial Network) P1107, prowadzonego przez Yvonne Bryson z University of California w Los Angeles i Deborah Persaud z Johns Hopkins University.
Badanie IMPAACT P1107 rozpoczęto w 2015 r. - miało ono na celu opisanie wyników u maksymalnie 25 osób żyjących z HIV, u których przeprowadzono przeszczep komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej CCR5Δ32/Δ32 w celu leczenia nowotworu lub innej choroby układu krwiotwórczego. W wyniku odpowiedniej mutacji genetycznej, w linii CCR5Δ32/Δ32 brakuje ko-receptorów CCR5, które są wykorzystywane przez HIV do infekowania komórek. To pozwoliło na wykształcenie u pacjentów odporności na wirusa.
Opisany przypadek dotyczy kobiety o mieszanym pochodzeniu, która w momencie zdiagnozowania u niej ostrej białaczki szpikowej przez cztery lata przyjmowała terapię antyretrowirusową (ART). Po przeprowadzonej chemioterapii, osiągnięto u niej stadium remisji ostrej białaczki szpikowej. Przed otrzymaniem przeszczepu, w jej krwi były wiriony HIV, ale pozostawały pod kontrolą. W 2017 r. kobieta otrzymała przeszczep komórek macierzystych z krwi pępowinowej CCR5Δ32/Δ32 uzupełniony komórkami dorosłego dawcy krewnego (tzw. komórki haplo).
W 100. dniu od przeprowadzonego przeszczepu we krwi pacjentki nie było wykrywalnego wirusa HIV. Naukowcy potwierdzili, że u kobiety nie wykryto patogenu przez 14 miesięcy od zabiegu (pomijając przejściowe wykrycia śladowych ilości DNA HIV w 14. tygodniu po zaprzestaniu ART).
Remisję HIV w konsekwencji przeszczepu komórek macierzystych obserwowano wcześniej już dwukrotnie. Pierwszy to Timothy Ray Brown (tzw. pacjent berliński), który doświadczył remisji HIV przez 12 lat i został uznany za wyleczonego - zmarł w 2020 r. na białaczkę. Z kolei 40-letni "londyński pacjent" pozostaje w remisji HIV od ponad 30 miesięcy. Amerykanka jest trzecim przypadkiem remisji HIV, który potwierdza, że przeszczep komórek macierzystych CCRΔ5/Δ32 może pomóc w wyleczeniu z HIV.