Ubrania z żywego, samonaprawiającego się materiału. Dzięki grzybom!
Zespół naukowców chce stworzyć materiał przyszłości, który nie tylko będzie się sam naprawiał, ale również stanowił będzie żywy organizm. Wszystko za sprawą pewnego rodzaju grzybów, a konkretniej jego systemu korzeniowego, który przypomina splątane nitki.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Newcastle oraz Uniwersytetu Northumbria z Wielkiej Brytanii odkrył, że cienkie korzenie pewnego rodzaju grzyba do złudzenia przypominają nici. W związku z czym, potencjalnie może to zostać wykorzystane do stworzenia biodegradowalnego, nadającego się do noszenia materiału, który będzie w stanie się sam naprawiać.
Pod lupę wzięty został grzyb Ganoderma lucidum, który wytwarza rozgałęzione włókna zwane strzępkami splatające się ze sobą i tworzące grzybnię. I właśnie ta grzybnia została poddana testom pod względem wykorzystania jej jako substytut skóry. Pozwoliłoby to nie tylko na zaspokojenie gustów modowych, ale również ekologicznych czy wegańskich.
Delikatne struktury korzeni tego grzyba, przy odrobinie pracy, mogą służyć jako materiał do produkcji ubrań. Jednak sam proces tworzenia materiału musi zostać dopracowany i przyśpieszony, zanim będzie się można zając produkcją na większą skalę.
Materiały stworzone na bazie grzybni nie są nowością, wykorzystywane są na przykład w takich dziedzinach jak budownictwo czy tekstylia. Jednak problem stanowi sam proces produkcji materiałów, który często kończy się śmiercią zarodników grzybów odpowiedzialnych za regenerację.