W Australii odkryto skały z początku istnienia Ziemi. Mogą mieć nawet 4 miliardy lat!

Wiele milionów lat temu, zanim na Ziemi pojawiły się dinozaury, a właściwie, zanim pojawiło się jakiekolwiek życie, które my jesteśmy obecnie w stanie zbadać, Ziemia była rozgrzaną kulą magmy, którą bombardowały asteroidy. Wszystko dopiero stygło. To właśnie te skały, z początku istnienia Ziemi, datowane na 4 mld lat odkryli australijscy naukowcy.

Badania prowadzone były w zachodniej części kontynentu przez doktoranta geologii Maximiliana Dröellnera z Curtin University w Australii wraz z zespołem. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Terra Nova.

Początek istnienia Ziemi

Stygnięcie Ziemi początek naszej planety, która ma około 4,6 mld lat. Cofnęliśmy się tym samym do wczesnego eonu zwanego archaikiem, który w zasadzie nie ma dolnej granicy, a właściwie granicą jest powstanie Ziemi. Czasem jednak wyróżnia się nieformalną jednostkę w randze eonu - hadeik, który trwał 4,6 - 4 mld lat temu.

Aby dodatkowo umiejscowić się w czasie wydarzeń, które odkryli naukowcy, warto wspomnieć, że dopiero w archaiku, który trwał 4,0 - 2,5 mld lat temu, pojawiły się pierwsze drobne jednokomórkowce zwane archeanami oraz pierwsze bakterie, jak np. sinice.

Reklama

Skorupa Ziemska z najdawniejszego okresu skrywa dla geologów jeszcze wiele tajemnic. Nic więc dziwnego, że każda możliwość jej zbadania może nam dać dodatkowe informacje o początkach naszej planety i formowaniu się pradawnej skorupy.

Próbki skał zebrane na obszarze archaicznego kratonu Yilgarn datują skały na okres 4,0 - 3,8 miliarda lat. Badania pozwoliły wysnuć wniosek, że właśnie w tym okresie bombardowanie meteorytami zakończyło się, dochodziło do powstawania pierwszych kratonów, czyli takich pierwszych kontynentów. Są to najtwardsze fragmenty skorupy ziemskiej, które w zasadzie nie podlegają już fragmentacji. Tworzyły się również warunki do powstania życia.

Metoda badań

Materiał do analiz geologicznych pobrany został z rzek i plaż Australii Zachodniej. Następnie zostały poddane badaniom z użyciem lasera o wiązce cieńszej od ludzkiego włosa, co pozwoliło na ich precyzyjne datowanie i porównanie z innymi próbkami.

Cały fragment pradawnej skorupy ma wielkość około 100 000  kilometrów kwadratowych, tj. porównywalną do wielkości Islandii

Dlaczego to odkrycie jest ważne?

Znajomość geologii obszaru może pomóc w analizie rozmieszczenia minerałów istotnych z punktu widzenia gospodarki. Jak mówi geolog Milo Barham z Curtin University - Rozpoznanie tych starożytnych pozostałości skorupy jest ważne dla przyszłości zoptymalizowanej, zrównoważonej eksploracji zasobów.

Badanie może również pomóc naukowcom badającym inne planety we wszechświecie

Wiedza ta pozwoli lepiej zrozumieć, jak kształtowały się planety, ale również może pozwolić na wprowadzenie tam życia

Źródło: Dröllner, M., Kirkland, C. L., Barham, M., Evans, N. J., & McDonald, B. J. (2022). A persistent Hadean-Eoarchean protocrust in the western Yilgarn Craton, Western Australia. Terra Nova, 00, 1-7. h t t p s : //d o i .org/10.1111/ter.12610

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: geologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy