W Grecji odkryto świątynię Posejdona? Pomogła notatka sprzed 2 tysięcy lat

To może być odkrycie archeologiczne roku. W południowej Grecji w regionie miejscowości Samikon archeolodzy prawdopodobnie natrafili na szczątki świątyni Posejdona sprzed 2,5 tysiąca lat. W odkryciu miejsca kultu "Boga Mórz i Oceanów" pomogła lektura zapisków starożytnego historyka Strabona.

W Grecji odkryto świątynię Posejdona? / Birgitta Eder/Athens Branch of the Austrian Archaeological Institute
W Grecji odkryto świątynię Posejdona? / Birgitta Eder/Athens Branch of the Austrian Archaeological Institutedomena publiczna

W archeologii tak się często zdarza, że dopiero po kilku miesiącach lub nawet latach archeolodzy zaczynają zdawać sobie sprawę z wagi swojego odkrycia. W 2021 roku w południowej części Grecji w regionie Peloponez (południowa Grecja) naukowcy znaleźli pozostałości dawnej świątyni. Początkowo sprawę traktowano bez emocji, gdyż w Grecji podobnych miejsc kultu jest bardzo dużo. W okolicach natrafiono na ślady dawnego osadnictwa. Wstępnie oceniono, że świątynia powstała ok. 2500 lat temu. 

Czy o tej świątyni pisał starożytny Strabon?

Fragmenty skał znalezione na miejscu dawnej świątyni wraz z fotografiami tego miejsca trafiły do Wydziału Archeologicznego Uniwersytetu w Moguncji (Niemcy), a także Austriackiego Instytutu Archeologicznego. I dopiero tam naukowcy zrozumieli, że być może znaleźli "Świętego Graala" śródziemnomorskiej archeologii, czyli od dawna poszukiwanej świątyni Posejdona.

Na ważny ślad natrafiono w zapiskach prowadzonych przez greckiego historyka Strabona, który dwa tysiące lat temu stworzył coś w rodzaju starożytnej encyklopedii.

Mapa Europy według Strabona /zdjęcie: Wikipedia
Mapa Europy według Strabona /zdjęcie: Wikipediadomena publiczna

W jednym z tomów wspomniał o świątyni Boga Mórz i Oceanów, która miała znajdować się dokładnie w pobliżu miejsca najnowszego odkrycia.

Lokalizacja tego odkrytego przez nas świętego miejsca odpowiada szczegółom podanym przez Strabona w jego pismach
archeolog Birgitta Eder z Austriackiego Instytutu Archeologicznego.

Archeolodzy zbadali teren, na którym znajduje się odkryta świątynia. Okazało się, że obszar ten wielokrotnie był zalewany przez potężne fale tsunami. Naukowcy są pewni, że wybór miejsca budowy świątyni nie był przypadkowy. "Grecy wiedzieli o tym, że to miejsce jest zalewane przez wodę. W ten sposób budując tutaj świątynię, chcieli oddać hołd bogowi, który władał morzami i oceanami" - powiedział jeden z archeologów badający starożytne miejsce.

Na potwierdzenie tego, że odkryta świątynia była wybudowana na cześć Posejdona, przyjdzie nam jeszcze poczekać. Materiały archeologiczne związane z tym miejscem są obecnie badane przez niemieckich i austriackich naukowców. Śledztwo może potrwać nawet kilka lat.

Muzyka w sercu paryskiego metra. O brzmienie dba specjalne juryAFP
INTERIA.TV
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas