Drzewa zamieniły się w baletnice. Malownicze lodowe formy uchwycone na Litwie

Na Litwie udało się uchwycić niezwykle malowniczy widok lasu. Drzewa rosnące w pobliżu niewielkiej rzeki zima zamieniła w baletnice.

Litewska gazeta Alio, Raseiniai na początku stycznia opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcia drzew. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie ich niezwykłe "przebranie". Przystrojone były w formy lodowe przypominające charakterystyczne spódniczki baletowe o nazwie tutu.

Niezwykłe drzewa zachwyciły internautów

"Niesamowite. Nigdy wcześniej nie widziałam takiego piękna", "Jak wiemy — Natura jest najlepszym malarzem i rzeźbiarzem", "Nigdy nie widziałem takiego zjawiska" — wypowiadają się w komentarzach internauci. Jeszcze więcej komentarzy jest na profilu Lubuskich Łowców Burz, który pokazali je polskim internautom. "Natura jest niesamowita. Pięknie", "Piękne baletnice", "Ale to ciekawe...jak to powstaje?", czy "Natura potrafi zachwycić". Część komentujących zastanawia się, w jaki sposób powstały te piękne formy, inni udostępniają własne zdjęcia.

Reklama

Czym są lodowe formy na drzewach?

Aby powstały te niezwykle malownicze formy, niezbędna jest bliskość cieku wodnego. W okresie zimowym wierzchnia warstwa wody zamarza. Gdy dzieje się to podczas wysokiego stanu wód, tworzy się pokrywa lodowa na pewnej wysokości. Gdy woda opadnie, część zamarzniętej tafli lodu zostaje przyczepiona do drzew.

Na udostępnionych zdjęciach lód przybrał wyjątkowo ładną formę - nie zawsze są aż tak malownicze. Wiele zdjęć pozwala uchwycić jedną warstwę lodu na niewielkiej wysokości nad ziemią. W tym przypadku możemy zobaczyć aż trzy poziomy, co dodatkowo dodaje roślinom uroku.

Choć niektóre zjawiska występujące w przyrodzie nie są dla nas dostępne, ze względu na wymagane warunki, jak np. lodowe kwiaty, które występują w obszarach polarnych, czy formy skalne na pustyniach przypominające słonie, to warto czasem wybrać się na spacer z aparatem (a przynajmniej naładowanym smartfonem). Nigdy nie wiadomo, być może uda się uchwycić niezwykłe malownicze zjawisko, jak choćby "płonące" niebo nad Opolem. W końcu jak zauważył jeden z komentujących - natura jest najlepszym malarzem i rzeźbiarzem.

Przeczytaj także:

Kiedy człowiek zaczął się ubierać? Zaskakujące odkrycie sprzed 300 tys. lat

Błonnik, witaminy i ... fragmenty opon? Niepokojące odkrycie naukowców

Wielkie Jezioro Słone zniknie w ciągu 5 lat. To tragiczny skutek zmian klimatu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lód | rzeka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy