W Niemczech powstanie drugi CERN. Polskie uczelnie zaproszone do współpracy
U naszych zachodnich sąsiadów powstaje Niemieckie Centrum Astrofizyki (DZA). Chcą, żeby było drugim CERN-em w Europie. Polskie uniwersytety są zaproszone do udziału w partnerstwie.
Niemiecki rząd przeznaczy z budżetu państwa 40 miliardów euro na inicjatywy wzmacniające i przekształcające regiony pogórnicze, które dziś borykają się z problemem bezrobocia i odpływem ludności. W ramach tego programu zrealizowane zostaną takie projekty naukowe. Jednym z nich jest stworzenie Centrum Astrofizyki (DZA) w mieście Görlitz (miasto na granicy polsko-niemieckiej, dawniej tworzyło jedną całość ze Zgorzelcem), jak informuje portal Nauka w Polsce.
Chcemy, żeby Niemieckie Centrum Astrofizyki było drugim CERN-em w Europie. Odwiedzam uniwersytety w Polsce i szukam chętnych do udziału w partnerstwie.
Astro-dane z całego świata będą przetwarzane przy polskiej granicy
DZA ma być nowoczesnym centrum, które będzie wykorzystywało dane z całego świata, gromadziło je i prowadziło najnowocześniejsze badania astronomiczne. Ma być tu rozwijana m.in. astronomia radiowa i fal grawitacyjnych. Ilość danych niemiecki naukowiec porównuje do tsunami, z którym Centrum Astrofizyki będzie musiało sobie poradzić. Ale to doskonała okazja, aby przyspieszyć cyfryzację całego kraju.
Oprócz badań mają być tu również opracowywane m.in. nowe sensory półprzewodnikowe, optyka krzemowa czy techniki sterowania dla obserwatoriów.
Astrofizyka przeżywa swój rozkwit
Astrofizyka to zaawansowana nauka, która nie polega jedynie na patrzeniu w kierunku gwiazd. Dzięki niej możemy robić szybkie przelewy, mamy zaawansowane komponenty telefonów komórkowych czy systemy nawigacji.
O jej rozkwicie może świadczyć ilość Nagród Nobla w dziedzinie fizyki w ostatniej dekadzie. Połowa nagrodzonych badań dotyczyła astronomii, astrofizyki i astrofizyki cząstek elementarnych.
Astronomia zawsze kształtowała nasze rozumienie świata i życia na Ziemi. Była i jest motorem postępu. Dzisiejsza astrofizyka jest nauką zaawansowaną technologicznie, o wielkiej sile innowacyjnej. Stoi przed poważnymi wyzwaniami w zakresie przetwarzania danych, informatyki i rozwoju technologii — z ogromnym potencjałem dla nauki, biznesu i transformacji cyfrowej. DZA chce podjąć te wyzwania
Niemcy dostrzegają potencjał polskich miast
Prof. Stegmann uważa, że proponowana lokalizacja jest doskonała, ponieważ oprócz niemieckich ośrodków uniwersyteckich w pobliżu są także ważne ośrodki czeskie i polskie. Choć najbliższym polskim dużym ośrodkiem naukowym jest Wrocław, to inne ośrodki również będą mogły podjąć współpracę. Można spodziewać się zainteresowania współpracy ze strony polskiej nauki, zwłaszcza patrząc na ostatnie wiadomości, jak choćby zapowiadana przez Polską Agencję Kosmiczną misja na Księżyc. Warto również przypomnieć, że polscy uczniowie i studenci również odnoszą sukcesy na polu badań kosmosu.