Ważna misja na Księżyc. Wystartowały dwa lądowniki
Blue Ghost firmy Firefly Aerospace i Resilience Japończyków z Ispace lecą na Księżyc. Zostały one wyniesione w kosmos rakietą Falcon 9 firmy SpaceX. Następnie polecą w kierunku Srebrnego Globu, gdzie później wylądują. Na pokładzie jednego z nich jest ładunek agencji NASA.
Księżyc w tym roku ma być celem różnych misji. Eksploracja Srebrnego Globu nabiera tempa i jeszcze dziś w kosmos poleciały dwa prywatne lądowniki. Są to maszyny Blue Ghost firmy Firefly Aerospace i Resilience Japończyków z Ispace.
Start lądowników Blue Ghost Firefly Aerospace Resilience Ispace
Blue Ghost oraz Resilience to dwa różne lądowniki, ale zostały wystrzelone w kosmos jedną rakietą. Misję zrealizowało SpaceX, które umieściło obie maszyny w ładowni stopnia Falcona 9. Start odbył się w godzinach porannych czasu w Polsce i nastąpiło to zgodnie z zapowiedziami.
Rakieta Falcon 9 wyniosła w kosmos ładunek i potem doszło do jego oddzielenia. Oczywiście lot na Księżyc trochę potrwa. Lądowniki Firefly Aerospace oraz Ispace prędko tam nie wylądują.
Blue Ghost dostarczy na Księżyc ładunek dla NASA
Lądownik firmy Firefly Aerospace powstał w ramach programu CLPS, którego przeznaczeniem jest dostarczanie ładunków na Księżyc dostarczonych przez NASA. Nie inaczej jest w przypadku Blue Ghost, który zawiera systemy oraz instrumenty opracowane przez amerykańską agencję.
Na pokładzie lądownika Blue Ghost znajduje się m.in. nowy system łączności księżycowej opracowany z udziałem firmy Nokia. Jeśli jego testy zakończą się sukcesem, to zmieni to sposób, w jaki odbywa się komunikacja między Ziemią a Księżycem.
Blue Ghost nie trafi prędko na Księżyc. Przez najbliższe 25 dni pozostanie na orbicie okołoziemskiej. Dopiero w lutym zostaną uruchomione silniki, które skierują go na Srebrny Glob, gdzie następnie zostanie podjęta próba lądowania. Ma to nastąpić pod koniec lutego w obszarze o nazwie Mare Crisium.
Lądownik Resilience firmy Ispace z małym łazikiem
Resilience to drugi z lądowników, który bazuje na projekcie Hakuto-R. Misja tego drugiego zakończyła się fiaskiem i stracono z nim łączność. Na pokładzie znajduje się mały łazik o nazwie Tenacious, który wyposażono w instrumenty naukowe. Będzie on w stanie zbadać próbki regolitu i ma kamerę o wysokiej rozdzielczości obrazu.
Misja ma cele naukowe. Lądownik zawiera m.in. eksperymenty dotyczące produkcji żywności czy sondę do badania promieniowania w kosmosie. Lądowanie Resilience ma odbyć się w obszarze o nazwie Mare Frigoris, który znajduje się w północnych regionach Srebrnego Globu.