Księżycowa ofensywa. Kto wygra kosmiczny wyścig w 2025 roku?

Rok 2025 przyniesie nam różne misje, których celem jest Księżyc. Już za dwa lata na Srebrny Glob mogą powrócić ludzie. Zanim to jednak nastąpi, to najpierw odbędą się inne misje księżycowe. Wśród nich są prywatne przedsięwzięcia, podczas których zostaną wysłane różne lądowniki. Również z eksperymentami NASA.

Misje na Księżyc w 2025 roku. Srebrny Glob nie tylko celem NASA.
Misje na Księżyc w 2025 roku. Srebrny Glob nie tylko celem NASA.Firefly Aerospacemateriały prasowe

Po programie Apollo Księżyc został trochę zapomniany. To jednak uległo dużej zmianie w ciągu kilku ostatnich lat. Nie inaczej będzie w roku 2025, gdy na Srebrny Glob polecą różne misje. Co to za przedsięwzięcia?

Prywatne lądowniki Ispace i Firefly Aerospace

Już 15 stycznia odbędzie się start rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, która wyniesie w kosmos dwa prywatne lądowniki księżycowe. Są to Blue Ghost Firefly Aerospace oraz Resilience Japończyków z Ispace.

Ghost Firefly to lądownik księżycowy przygotowany w ramach programu NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services), którego celem jest wykorzystanie sektora prywatnego do dostarczenia na Srebrny Glob systemów oraz eksperymentów dla amerykańskiej agencji.

Lądownik Blue Ghost firmy Firefly Aerospace, który dostarczy na Księżyc ładunki NASA.Firefly Aerospacemateriały prasowe

Lądownik Blue Ghost dostarczy na Księżyc ładunki agencji NASA. Są to różne instrumenty naukowe czy nowy system łączności, który w przyszłości ma obsługiwać połączenia Srebrnego Globu z Ziemią.

Lądownik księżycowy Resilience firmy Ispace.ISpacemateriały prasowe

Natomiast Resilience to nowy lądownik firmy Ispace. Bazuje on na projekcie Hakuto-R, który w zeszłym roku zaliczył fiasko i nie udało się nim wylądować na Księżycu. W nowej wersji wprowadzono zmiany, które mają pozwolić osiągnąć ten cel. Maszyna dostarczy na Srebrny Glob mały łazik, który wyposażono w instrumenty naukowe.

Intuitive Machines wraca na Księżyc

W lutym 2025 r. odbędzie się inna prywatna misja, której celem jest Księżyc. Przygotowuje ją firma Intuitive Machines, która w zeszłym roku umieściła na powierzchni Srebrnego Globu lądownik Odysseus. Teraz czas na kolejną maszynę typu Nova-C, którą nazwano Athena.

Zdjęcie Ziemi zrobione przez lądownik Odysseus firmy Intuitive Machines w 2024 r.Intuitive Machinesmateriały prasowe

Ta misja również odbywa się w ramach programu CLPS. Athena ma wylądować w pobliżu bieguna południowego Srebrnego Globu i dostarczy tam ładunki dla NASA. Wśród nich są Polar Resources Ice Mining Experiment 1, który ma pozwolić na szukanie lodu czy Lunar Trailblazer, czyli satelita mający wykrywać wodę z orbity.

Nowy lądownik księżycowy dla NASA

NASA w roli lądownika księżycowego dla misji Artemis 3, która ma być powrotem ludzi na Srebrny Glob, wybrała Starshipa firmy SpaceX. W przygotowaniu jest także druga maszyna o nazwie Blue Moon. To lądownik opracowany przez Blue Origin.

Grafika prezentująca załogową wersję lądownika Blue Moon / Fot.– Blue Originmateriały prasowe

Blue Moon nie jest jeszcze gotowy i nie poleci w tym roku na Księżyc, ale Blue Origin chce niedługo przetestować rozwiązania, które potem wykorzysta w tej maszynie. Dlatego stworzono testową platformę Pathfinder, która znajduje się już w ładowni wielkiej rakiety New Glenn. Jej pierwszy lot miał odbyć się w poniedziałek, ale został odwołany. Nową datą startu jest 16 stycznia.

W 2025 roku na Księżyc mogą polecieć inne misje

W planach są także inne misje, które mogą odbyć się jeszcze w tym roku. Dla przykładu Intuitive Machines może jesienią zrealizować przedsięwzięcie o nazwie IM-3. Kolejnej próby lądowania może podjąć się także Astrobotic Technology, którego maszyna Peregrine nie dotarła w 2024 r. na Srebrny Glob w wyniku usterki.

Są też pewne przypuszczenia, że SpaceX może w tym roku podjąć się pierwszej próby wysłania na Księżyc statku Starship. Nie ma jednak pewności, że obecny postęp prac nad wielką rakietą to umożliwi.

Humanoidalne roboty lekarstwem na samotność?© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas